Bp Florczyk w Chęcinach: Bądźcie wierni krzyżowi Chrystusa

W środę, 4 lutego 2015 r. symbole Światowych Dni Młodzieży nawiedziły Parafię św. Bartłomieja w Chęcinach. O godz. 17.00, przy licznym udziale młodych z dekanatu, zostały wniesione do świątyni.

W słowach powitania ks. dziekan Jan Kukowski przypomniał burzliwe dzieje krzyża na chęcińskiej ziemi. Przypomniał przejęcie świątyni przez innowierców pod koniec XVI w., kasatę klasztoru Klarysek i Franciszkanów w XIX w.  i utworzenie restauracji w klasztornym kościele w okresie PRL–u.

Eucharystii przewodniczył bp Marian Florczyk. W homilii hierarcha przypomniał rolę znaku krzyża dla nas chrześcijan. Wskazał na jego długą, sięgającą IV w. historię. Wezwał ludzi młodych do wierności krzyżowi.

W ramach dziękczynienia po Komunii św. para młodych ludzi dała swoje świadectwo uwielbienia krzyża. Bezpośrednio po Mszy św. rozpoczęła się adoracja Symboli ŚDM, która trwała do godz. 20.00.

Następnie w uroczystej procesji Krzyż i Ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani przeniesiono do klasztoru Ojców Franciszkanów, gdzie adoracja potrwa do godzin rannych.

W uroczystościach wzięli udział licznie zgromadzeni kapłani z dekanatu chęcińskiego i zaproszeni goście.

ks. Piotr Nocoń

Foto: Leszek Durlik