W 40. rocznicę bezprawnego wprowadzenia stanu wojennego w Polsce mamy prawo widzieć okrucieństwo tego czasu, dramaty osób, rodzin i całych wspólnot – mówił w podczas Mszy św. odprawionej 13 grudnia w Bazylice Katedralnej Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
Eucharystia była częścią kieleckich obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kadra kierownicza służb mundurowych, członkowie NSZZ Solidarność i organizacji patriotycznych. Asystę honorową stanowiły licznie zgromadzone poczty sztandarowe.
W homilii biskup wspominał wydarzenia sprzed 40 lat. - Był to czas, kiedy władza nie mogła sprostać mądrości obywateli i duchowi wolności, jaki niosła Solidarność. Znalazła jednak wielu oddanych sobie fałszywych współpracowników i donosicieli, a także i zbrodniarzy, którzy dziś mają się lepiej, niż walczący o wolność, prawdę i solidarność. Dziś wiemy, że ich oszukańczymi, bestialskimi metodami nie zmienimy świata na lepszy. Jak ufam, kiedyś musi stać się zadość dziejowej sprawiedliwości – powiedział.
Pasterz zauważył także, że pamięć o czasach stanu wojennego powinna być przenoszona na kolejne pokolenia. - Jak pisze jeden z kapłanów publicystów, trzeba nam robić wszystko, aby te czasy poznało pokolenie ludzi młodych, które omamione dobrobytem i pozorną wolnością jest niechętnym uczniem, dlatego nie rozumie wielu kwestii i jest niejako rzucone na żer współczesnych hien obyczajów, ideologii i kulturowego nihilizmu – zauważył hierarcha.
- Tych, którzy tak bardzo skrzywili Polskę i Polaków i tych, którzy nadal to czynią, niech osądza ich własne sumienie – zakończył swoje rozważania biskup.
Pod koniec Eucharystii do zgromadzonych zwrócił się Waldemar Bartosz, Przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność"
- Dziś wspominamy tych, którzy naprawdę narażali swoje życie, kiedy szły czołgi na wujek, kiedy rozbijano hutę w Ostrowcu Świętokrzyskim, kiedy dławiono w zarodku strajki w kieleckich zakładach pracy. Myślano, że w ten sposób zdławią Solidarność. Jak napisała poetka Hanna Dylągowa „Kościół był ojczyzną”, bo poza Kościołem nie było wolności – wspomniał przewodniczący.
Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli przed Bazylikę Katedralną. Na jednej z jej ścian odsłonięto tablicę upamiętniającą Stanisława Raka, ofiarę stanu wojennego z Kielc, a także złożyli wieńce przed pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności. Relacja z odsłonięcia dostępna jest tutaj.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl