Bp Jan Piotrowski: Bez dobrego wychowania w rodzinach nie będzie nowych powołań

Grono Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach spotkało się na dorocznym spotkaniu świąteczno-noworocznym. Rozpoczęła je uroczysta Msza św. w kieleckiej katedrze pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego.

Zebranych na Eucharystii powitał rektor seminarium ks. dr hab. Paweł Tambor: - Jesteście dla nas źródłem, które karmi nas w sposób duchowy, przez modlitwy, które zanosicie na seminarium, przez udział w spotkaniach, ale także przez wsparcie materialne.

W homilii biskup podkreślił konieczność modlitwy w intencji powołań. - Chcemy odpowiedzieć na peośbę Boskiego Kapłana Jezusa Chrystusa, która od zawsze jest nagląca, nie tylko w naszych czasach. Kiedyś nasza mentalność rachmistrzów miała satysfakcję, że wciąż są liczne powołania kapłańskie. Dziś, kiedy jest ich znacznie mniej, Pan Bóg uczy nas pokory, ale jednocześnie zachęca do wytrwałej i pełnej nadziei modlitwy o nowych robotników na niwie Pańskiej.

Pasterz podkreślił także ważną rolę rodziny w kształtowaniu powołań wśród młodzieży. - Bez dobrego wychowania w rodzinach i życia w łasce uświęcającej nie będzie nowych powołań. A ciągłe plucie na Kościół i kapłanów usuwa  z ludzkiego życia ducha ofiary i służby. Dlatego pełni nadziei leczmy nasz świat modlitwą w różnych intencjach, ważnych dla codzienności życia małżeńskiego, rodzinnego i parafialnego, nie zapominając o modlitwie w intencjach powołań – zaapelował.

Pod koniec mszy świętej swoją wdzięczność dla Przyjaciół Seminarium wyraził ks. dr Szymon Górski, prezes zarządu stowarzyszenia. - Trwać razem przy Chrystusie to definicja przyjaźni chrześcijańskiej. Tyle lat trwacie przy Chrystusie i przy naszej seminaryjnej wspólnocie. Każdy ma pewnie historię tej szczególnej przyjaźni z tymi, którzy przygotowują się do kapłaństwa. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że pomimo upływu czasu i niekiedy niesprzyjających okoliczności, trwacie z nami przy Chrystusie – zaznaczył.

Obecnie Grono Przyjaciół Seminarium liczy 4 810 osób, w tym 424 sympatyków.

Jedna z członkiń, pani Mieczysława, która już od ponad 40 lat należy do wspólnoty, wyraża w ten sposób wdzięczność klerykom za ich modlitwę. - To są moi przyjaciele, modlą się za mnie. Od urodzenia jestem chrześcijanką i katoliczką, uważam, że trzeba wspierać dobre czyny. Proszę o modlitwę za Kościół i ojczyznę – mówi.

Do Grona Przyjaciół Seminarium dołączyć można poprzez formularz, który znajduje się TUTAJ lub zapisać się w siedzibie Seminarium albo parafii.

Istnieją dwie formy uczestnictwa w Gronie Przyjaciół:

Przyjaciel Seminarium – może nim być tylko osoba dorosła, która zobowiąże się do codziennej modlitwy za Seminarium i o powołania (np. „Pod Twoją obronę…”) oraz wniesie składkę w wysokości 1 zł na miesiąc

Sympatyk Seminarium – może nim być osoba niepełnoletnia lub dorosła, która zobowiąże się do codziennej modlitwy za Seminarium i o powołania (np. „Pod Twoją obronę…”) oraz – w miarę możliwości – postara się nieść pomoc materialną dla Seminarium.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć