Podczas czuwania diecezji kieleckiej na Jasnej Górze wierni wzięli udział we Mszy Świętej. Eucharystii przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
– Bóg wciąż ze swoją miłością jest pośród nas, dla nas i z nami. Dlatego przez wstawiennictwo Matki Najświętszej Pani Adwentowego Czuwania Jasnogórskiej Pani Zawierzenia zechciejmy powierzyć Bogu wszystkie intencje, jakie przynosimy, te dziękczynne za dar wielkiej odwagi włoszczowskiej młodzieży sprzed 40 lat, która broniąc krzyża, broniła swojej godności – mówił w swoim słowie wstępnym Pasterz naszej diecezji.
W homilii wierni usłyszeli rozważania na temat krzyża.
– To z cząstką drzewa, krzyża i Ewangelią przybyli misjonarze na polskie ziemie, by ewangelizować nieznających Boga i wznieść między innymi klasztor w Górach Świętokrzyskich, na szczycie Łysej Góry, tak nam bliskiej. Krzyż wpisał się przez minione wieki i krajobraz ojczysty. Był obecny w czasach rodzącej się Polski, w zamkach królów oraz domach mieszczan i chłopów. Był na budowlach świątyń i przy drogach. Był w czasach walki z zaborcami, powstańczych zrywów i walki z okupantami. Krzyż Chrystusa był na sztandarach, w polskiej szkole, w zakładzie pracy. Krzyż był obecny w przestrzeni życia i umierania człowieka. Bo przecież przypomnijmy, trzymał go w dłoniach ojciec Augustyn Kordecki w czasie oblężenia Jasnej Góry w dniach potopu szwedzkiego i ksiądz Ignacy Skorupka, uczestnik bitwy warszawskiej. Przypomnijmy, że pod nim gromadził Polaków Jan Paweł II na Placu Zwycięstwa w 1979 roku i ksiądz Jerzy Popiełuszko w czasie Mszy za ojczyznę. Krzyż był świętością, świętością dla młodzieży we Włoszczowie przy ulicy Wiśniowej, którzy przed 40 laty w dniach od 3 do 16 grudnia wraz ze swoimi katechetami, rodzicami prowadziła strajk okupacyjny w obronie krzyża zdjętego ze ściany.
tekst za: emkielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja wielkopostna
– nr 8-11.
Wspom. dodatkowe św. Izydora, biskupa i doktora Kościoła.
Z racji I piątku miesiąca można dzisiaj sprawować Mszę o Najświętszym Sercu Pana Jezusa: Mszał, s. 186” lub 279, prefacja nr 48 (biały).
Msza o powołania
w parafii Niepokalanego Serca NMP
w Kielcach.
Jak w każdy
I piątek miesiąca wspieramy dzisiaj naszą modlitwą i ofiarą materialną Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej.
† Stanisław Cieślak 1981
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl