Bp Jan Piotrowski: Bycie dobrym samarytaninem to nasze chrześcijańskie zadanie

Dziękujmy za wszystkie zespoły, wolontariuszy i codziennych cichych samarytan, którzy z życzliwością i miłością podają pomocną dłoń bliskim, sąsiadom, a nawet nieznanym osobom - mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy św. w intencji wolontariuszy i pracowników Caritas, która odbyła się w kieleckiej katedrze.

Ks. prałat dr Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas przypomniał, że to już 33 lata od reaktywacji organizacji w naszej diecezji. – Możemy dziś uznać, że nasze dzieło jest szeroko rozwinięte i dobrze postrzegane.  Ponad 70 dzień całorocznych obsługiwanych przez niemal 2000 osób zatrudnionych i ponad 2500 wolontariuszy to duże przedsięwzięcie, które widzimy na każdym kroku. Spotykamy wolontariuszy przy zbiórkach żywności, przy pomocy uchodźcom, czy przy innych przedsięwzięciach, gdy potrzeba większej liczby osób zaangażowanych w dane dzieło.

Dyrektor podkreślił także, że wolontariusze posługują także w domach osób starszych, samotnych, czy podczas klęsk i nieszczęść.

W wygłoszonej homilii biskup podkreślił, że miłość do drugiego człowieka upodabnia nas do Jezusa. – Tam, gdzie obecna jest Caritas, tam nie ma potrzeby sukcesów, nawet jeśli wyliczamy to, co robimy na co dzień. Wciąż potrzeba więcej miłości, ofiary i zrozumienia. Tym samym oddajemy Panu Bogu chwałę na najpiękniejszym i świętym dziedzińcu Jego obecności, jakim jest ludzkie serce.

Na zakończenie Mszy świętej obecny od kilku dni w Kielcach ks. Jean Baptista Ngoyi-Ngoma, duszpasterz i lekarz z Republiki Konga opowiedział wiernym o działalności Caritas.

– Byłem odpowiedzialny za Caritas diecezjalną przez trzy lata, potem biskup poprosił mnie, abym został ekonomem diecezji. Nie mogłem się w tym odnaleźć, bo wciąż myślałem o potrzebujących i ubogich. Poprosiłem więc mojego biskupa, abym mógł studiować medycynę i w ten sposób pomagać. Pracuję w niewielkim centrum diecezjalnym Caritas, jako kapłan-lekarz, z personelem, który liczy 15 osób – powiedział.

Po końcowym błogosławieństwie członkowie parafialnych zespołów Caritas udali się na spotkanie opłatkowe w Centrum Integracji Społecznej.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć