Bp Jan Piotrowski: Bycie ministrantem to wielkie wyzwanie

Msza św., koncert, wręczenie specjalnych nagród oraz zwiedzanie Centrum Nauki Leonardo da Vinci – tak wyglądały obchody XIX Dnia Ministranta, które odbyły się w Podzamczu Chęcińskim. Na uroczystości przyjechali przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza z całej naszej diecezji.

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, który wygłosił również homilię. – „Wierność służbie ministranckiej i lektorskiej, wzajemny szacunek, jedność i pokój serca to cnoty potrzebne wspólnocie i każdemu z was z osobna. Mam świadomość, że bycie członkiem liturgicznej służby ołtarza: ministrantem, lektorem, czy ceremoniarzem to wielkie wyzwanie. Nie wszyscy może mają na tyle odwagi, a może lepiej powiedzieć: nie mają jeszcze takiej wiary, aby poprzez posługę być świadkiem Jezusa we wspólnocie Kościoła. Pewnie każdy z was wie i wszyscy, którzy wam towarzyszą, że ciągle trzeba pracy nad sobą, bo nikt nie rodzi się ministrantem, ani lektorem, kapłanem, ani lekarzem. Do tego trzeba się po prostu przygotować” – mówił do ministrantów Pasterz naszej diecezji.

Podczas Eucharystii odbył się również obrzęd błogosławieństwa nowych ceremoniarzy, którzy będą czuwali nad przebiegiem liturgii w swoich parafiach.

Po Mszy św. wręczono także puchary i medale zwycięzcom Ligi Ministranckiej, po czym zgromadzeni wzięli udział w zwiedzaniu Centrum Nauki i podziwiali sprzęt wojskowy oraz policyjny.

Służba liturgiczna jest dla każdej parafii bardzo ważna. – „Ministranci będąc przy ołtarzu dojrzewają do pełni wiary i do tego, żeby być świadkiem Chrystusa we współczesnym świecie. Pokazują, że są potrzebni dla wszystkich wiernych, nie tylko ze swojej parafii. Młodzi ludzie starają się żyć według Słowa Bożego i wychodząc z Mszy Świętej stają się lepszymi ludźmi, wcielającymi w życie chrześcijańskie ideały” – tłumaczył ks. Krzysztof Toboła z parafii Tczyca.

Z kolei Wojciech Pacierz, ministrant z parafii Ducha Świętego w Kielcach podkreśla, że najważniejsza jest służba Panu Bogu. – „Możemy być blisko ołtarza i pomagać kapłanom. Służę od sześciu lat. Nie tylko pełnimy swoją funkcję w kościele, ale również uczestniczymy w zawodach sportowych i różnego rodzaju wyjazdach, które nas integrują” – mówił.

tekst za: em.kielce.pl

>> Komunikat Kurii Diecezjalnej

>> Galeria zdjęć

>> Relacja na stronie Radia Kielce

* * *

WYNIKI MINISTRANCKIEJ LIGI PIŁKARSKIEJ O PUCHAR

J.E. KS. BP. JANA PIOTROWSKIEGO W SEZONIE 2018/2019

HALOWA LIGA JUNIORÓW
I miejsce: Daleszyce, Św. Michała Archanioła
II miejsce: Kielce, NMP Matki Kościoła
III miejsce: Mnichów, Św. Szczepana
 
HALOWA LIGA JUNIORÓW STARSZYCH
I miejsce: Kielce-  Dyminy, Matki Bożej Fatimskiej
II miejsce: Mnichów, Św. Szczepana
III miejsce: Gnojno, Św. Jana Chrzciciela
 
HALOWA LIGA SENIORÓW
I miejsce: Kielce, Św. Józefa Robotnika
II miejsce: Działoszyce, Trójcy Świętej
III miejsce: Kielce, Przemienienia Pańskiego
 
HALOWA LIGA SUPERSENIORÓW
I miejsce: Daleszyce, św. Michała Archanioła
II miejsce: Wodzisław, św. Marcina
III miejsce: Kielce, Przemienienia Pańskiego
 
LIGA JUNIORÓW
I miejsce: Daleszyce, św. Michała Archanioła
II miejsce: Góry Pińczowskie, Wniebowzięcia NMP
III miejsce: Janina, Św. Wojciecha
 
LIGA SENIORÓW
I miejsce: Daleszyce, św. Michała Archanioła
II miejsce: Góry Pińczowskie, Wniebowzięcia NMP
III miejsce: Kielce, Przemienienia Pańskiego