Bp Jan Piotrowski: Człowiek zawsze jest człowiekiem

Niezależnie od fizycznej kondycji i stanu zdrowia człowiek pozostaje człowiekiem – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy Świętej w przeddzień Międzynarodowego Dnia Białej Laski.

Eucharystia została odprawiona w kościele św. Krzyża w Kielcach. Wzięli w niej udział członkowie kieleckiego koła Polskiego Związku Niewidomych. W homilii Pasterz naszej diecezji przypomniał o najważniejszym obowiązku każdego chrześcijanina. – Niezależnie od fizycznej kondycji i stanu zdrowia człowiek pozostaje człowiekiem. Jeden z pierwszych prezydentów Republiki Środkowoafrykańskiej mówił, że człowiek to człowiek. Każdego człowieka ogarnia odkupieńcza miłość Boga. Tych, którzy dzięki łasce Chrztu Świętego są uczniami Jezusa Chrystusa i podążają za nim codziennymi drogami życia wyróżniać ma tylko jedno i tylko tego Jezus oczekuje od każdego z nas: „Po tym poznają, żeście uczniami Moimi, jeśli się będziecie wzajemnie miłowali”. Ta prawda przestała być oczywista, bo nawet chrześcijanie nie żyją tą prawdą. Ile dziś jest nienawiści, zazdrości, jadu, fałszu, obmów – ta lista jest bardzo długa. Zrozumienie Bożej prawdy, która jest niezmienna jest czytelnym znakiem dojrzałości wiary i zaufania Bogu, który jest Miłością.

Członkowie kieleckiego koła Polskiego Związku Niewidomych podkreślają, że choć zmagają się z licznymi przeciwnościami, to jednak nie załamują się. – Zawsze są jakieś problemy, choćby dlatego, że słabiej się widzi. Trudniej jest gdzieś przejść, czy coś zrobić i trzeba prosić o pomoc, ale nie jest źle. Myślę, że w porównaniami  z poprzednimi latami sytuacja osób niewidomych i słabowidzących  jest lepsza, choć wszystko skomplikowała pandemia. Dzięki naszemu kołu możemy się jednak zintegrować i to dodaje sił w życiu – mówi pani Janina.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski obchodzony jest co roku 15 października. Został po raz pierwszy ogłoszony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Lyndona S. Johnsona 15 października 1964 roku. a oficjalnie ustanowione pięć lat później.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć