Bp Jan Piotrowski do kapłanów: Kapłan jest sługą, który daje światu Chrystusa

Bp Jan Piotrowski i kapłani dekanatu skalbmierskiego przybyli do kościoła św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, aby uczestniczyć w Pielgrzymce Kapłanów Diecezji Kieleckiej. Wydarzeniu przyświeca hasło „Kapłan - przyjaciel Oblubieńca Kościoła”.

Początkowo w organizowanej co roku pielgrzymce mieli wziąć udział wszyscy kapłani z diecezji kieleckiej, ale jej formuła została zmieniona ze względu na zagrożenie epidemiologiczne. Do Skalbmierza przyjechał jedynie bp Jan Piotrowski i duszpasterze z miejscowego dekanatu. Pasterz naszej diecezji przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. W słowie wygłoszonym do braci kapłanów nawiązał do patrona skalbmierskiej świątyni, św. Jana Chrzciciela. – On jako pierwszy w Jezusie Chrystusie rozpoznał Baranka Bożego i w całym swoim życiu konsekwentnie, aż do męczeńskiej śmierci, dawał o Nim świadectwo wiary – powiedział.

Biskup podkreślił, że każdy z kapłanów został wybrany w innym czasie i w różny sposób, ale wszyscy mają to samo zadanie. – Ukazujemy światu Chrystusa w każdej sprawowanej Eucharystii, w białej konsekrowanej Hostii mówiąc: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata” i na końcu dodajemy tę piękną obietnicę „Błogosławieni, którzy zostali wezwani na Jego ucztę”. Eucharystyczne spotkanie Jezusa z kapłanem dzięki łasce wiary jest jedyne i niepowtarzalne, a przez naszą pokorną kapłańską posługę Chrystus staje się darem dla innych. Nie ma innego człowieka jak kapłan, ten jedyny, niepowtarzalny, mimo że słaby, grzeszny, niedoskonały, to właśnie on daje Bożego Baranka innym – głosił.

Zwrócił również uwagę na to, że bycie prezbiterem wymaga bycia wolnym. – Nasze własne doświadczenie podpowiada nam i uczy nas, że jeśli zostawiliśmy za sobą zbyt dużo, nie udźwigniemy tego ciężaru. Jest wielu braci kapłanów, którzy sobie z tym nie radzą, nie dlatego, że są chorzy, mało inteligentni, że mają złe parafie, bo takich nie ma, ale zostawili sobie zbyt duży ciężar do dźwigania i nie cieszą sie wolnością, są od czegoś lub od kogoś uzależnieni – mówił biskup.

– Musimy mieć świadomość, że nasza posługa nigdy nie może eksponować własnej osoby na pierwszy plan, ale pierwsze miejsce zawsze należy do Chrystusa, najwyższego Kapłana. Każda zaś próba bycia pierwszym i najważniejszym sprzeciwia się tożsamości kapłańskiej. Kapłan jest sługą i winien ciągle stawać się znakiem, który jako posłuszne narzędzie w rękach Chrystusa odsyła do Niego tych, którzy słuchają Słowa Bożego i są uczestnikami Eucharystii – napominał.

Pozostali kapłani przeżywają dzisiejszą Pielgrzymkę w formie Dnia skupienia w swoich dekanatach. W kościołach dekanalnych została odczytana konferencja przygotowana przez bp. Andrzeja Kaletę, następnie była adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza św. z homilią ojca duchownego lub innego kapłana.

Pielgrzymka Kapłanów Diecezji Kieleckiej odbywa się od 17 lat.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego