Bp Jan Piotrowski do kapłanów: W Kościele wszystko rodzi się i wzrasta na modlitwie

Biskup Kielecki Jan Piotrowski przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny podczas corocznej pielgrzymki kapłanów diecezji kieleckiej. Wygłosił także homilię, podczas której przypomniał, że kapłańskie życie powinno opierać się na Chrystusie i przykładach świętych.

Biskup mówił o konieczności postawienia Chrystusa na pierwszym miejscu w życiu kapłana. - Mieć zawsze Chrystusa obecnego na horyzoncie swojego kapłańskiego życia, tęsknić za nim, jak za przyjacielem ludzkim, naśladować go w całym swoim życiu i posłudze kapłańskiej, to jakość naszego życia, do którego zostaliśmy wezwani. „Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni jego pan, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego” – to pragnienie musi w nas żyć nieustannie. Jeśli tak nie będzie, nie znajdziemy czasu na modlitewne spotkanie z Chrystusem, naszym mistrzem, nie przeniknie nas moc Bożego Słowa.– podkreślił biskup

Hierarcha wspominał o rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową świętego Jana Pawła II oraz o słowach papieża, skierowanych do kapłanów. - W liście „Novo Millennio Ineunte” papież napisał: „Nie ulegamy bynajmniej naiwnemu przekonaniu, że można znaleźć jakąś magiczną formułę, która pozwoli rozwiązać wielkie problemy naszej epoki. Nie, nie zbawi nas żadna formuła, ale konkretna Osoba oraz pewność, jaką Ona nas napełnia: Ja jestem z wami!” To z jego ust wybrzmiały słowa „Nie lękajcie się”. Drodzy kapłani, nie lękajcie się!.

Kaznodzieja przypomniał także o wielkim znaczeniu modlitwy w życiu Kościoła: - Pamiętajcie, że w Kościele, wspólnocie naszej wiary, wszystko rodzi się na modlitwie i wszystko wzrasta dzięki modlitwie. Bez modlitwy będziemy jak puste opakowania. Sługa boży, wietnamski Kardynał Franciszek Ksawery Van Thuan mówił „Nie wierz człowiekowi, który się nie modli”. Oby nigdy tej uwagi nikt pod naszym adresem nie skierował.

Pod koniec Eucharystii biskup zawierzył wszystkich kapłanów naszej diecezji świętemu Józefowi.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego