Bp Jan Piotrowski do księży: Bądźmy pokorni jak Jezus

W Bazylice Katedralnej w Kielcach odbył się Diecezjalny Dzień Kapłański. – Zapraszam was wszystkich bracia kapłani, abyśmy się razem wpatrywali w Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana – powiedział Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

W katedralnych murach zgromadzili się kapłani z całej diecezji. Centralnym punktem wydarzenia była Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Eucharystię koncelebrowali biskupi współpracownicy: Marian Florczyk i Andrzej Kaleta oraz bp Waldemar Musioł z Opola.

– Potrzeba nam odważnej podróży w głąb samych siebie, aby zobaczyć, na ile w nas obecny jest Jezus Chrystus, który dzięki mnie może docierać do świata. Każdy kapłan to dom życia wewnętrznego i mieszkanie Ducha Świętego. To właśnie tam można odnaleźć piękno przyjacielskiej relacji z Panem Bogiem, ale także swoje grzechy i ograniczenia, które leczy On swoim Miłosierdziem  – tłumaczył Biskup Kielecki.

Przed Mszą Świętą kapłani wzięli udział w konferencji, którą wygłosił bp Waldemar Musioł. Opowiedział on o posłudze księdza we wspólnocie Kościoła. W programie była także adoracja Najświętszego Sakramentu, a także modlitwa Liturgią Godzin.

– Jest to piękna inicjatywa, tym bardziej, że nie w każdej diecezji jest stosowana. To okazja do powrotu do korzeni naszego powołania. Ja przyjąłem święcenia w katedrze 44 lata temu. Pamiętam ten dzień i myślą do niego wracam bardzo często. To najważniejsze, że dziś po tylu latach mogę stwierdzić, że dobrze wybrałem. Jestem dumny z tego, że jestem kapłanem i mogę służyć i pracować na kolejnych parafiach. Cieszę się, że na każdą z nich mogę wrócić z podniesionym czołem – wspominał ks. prałat Henryk Makuła, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Małogoszczu.

– Dla mnie dzień święceń był dniem szczególnym, ponieważ zdałem sobie sprawę, że jestem powołany, żeby służyć Bogu i ludziom poprzez posługę sakramentalną. Wiadomo, są cięższe momenty, ale jeżeli to wszystko się powierza Jezusowi Chrystusowi, to jest o wiele łatwiej – dodał ks. Mateusz Magiera, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Strawczynie.

Przypomnijmy, że od dwunastu lat, z inicjatywy Papieża Benedykta XVI, tydzień przed Uroczystością Bożego Ciała obchodzimy Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć

>> Zaproszenie Biskupa Kieleckiego na Dzień Kapłański 2024 r.