Bóg, który jest miłością, nie czyni różnicy między ludźmi z powodu ich choroby, czy niepełnosprawności, ponieważ Jego miłość wobec wszystkich jest taka sama – mówił podczas Mszy św. z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski bp Jan Piotrowski. Jak co roku, 15 października, w sposób szczególny pamiętamy o osobach niewidomych.
Eucharystia została odprawiona przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej w Bazylice Katedralnej. W homilii biskup kielecki przypomniał, że Bóg kocha każdego, bez względu na jego stan zdrowia.
– Każdy człowiek ceni sobie zmysł wzroku, dlatego współcześni Jezusowi na widok niewidomego, którego uzdrowił pytali: „Rabbi, kto zgrzeszył, że się urodził niewidomym? On, czy jego rodzice?”. Pytanie było brutalne, ale odzwierciedlało sposób myślenia epoki Jezusa. Sądzono bowiem, że ślepota jest karą za grzechy. Dziś tak nie pytamy, ale w inny sposób szukamy odpowiedzi na ten problem. Bóg, który jest miłością, nie czyni różnicy między ludźmi z powodu ich choroby czy niepełnosprawności, ponieważ Jego miłość wobec wszystkich jest taka sama. On jest blisko każdego człowieka i przez Jezusa Chrystusa daje nam łaskę, aby człowiek był święty i widział Boże oblicze – tłumaczył Pasterz naszej diecezji i przypomniał jak ważne jest wparcie dla osób niewidomych.
– Mimo pandemii dziękujemy Bogu za dar eucharystycznego spotkania, które pozwala nam odkrywać, czym jest Międzynarodowy Dzień Niewidomych, zwany również Międzynarodowym Dniem Białej Laski. Historia białej laski jest symbolem osób niewidomych i sięga roku 1921, kiedy to młody fotograf mieszkający w Anglii uległ wypadkowi i stracił wzrok. Był bardzo załamany, ale szczęśliwie dla siebie spotkał ociemniałego żołnierza, który przywrócił mu wiarę w siebie i pomógł rozpocząć nowe życie. My, dzięki łasce wiary, mamy coś więcej. Wiemy, że Bóg nas nie dyskwalifikuje i wciąż na naszej drodze stawia dobrych ludzi, dlatego z nadzieją podążajmy bezpiecznie życiowymi drogami.
Geneza Dnia Białej Laski wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1964 roku obchodzono Dzień Bezpiecznej Białej Laski. Po raz pierwszy święto zyskało międzynarodowy charakter w 1970 roku, zaś w Polsce rozpoczęto jego obchody w 1993 roku.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Mokrsko Dolne.
† Józef Wieczorek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl