Bp Jan Piotrowski do Rycerzy Kolumba: Życzę pięknej służby w prawdzie, że Jezus żyje

Ten dzień jest dowodem na to, że ziarno wrzucone w ziemię wydało obfity plon – mówił do Rycerzy Kolumba Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas uroczystej Mszy św. w kieleckiej katedrze. Eucharystia została odprawiona w dniu beatyfikacji ich założyciela.

Najświętsza Ofiara była sprawowana przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. Pasterz naszej diecezji przypomniał postać Sługi Bożego Michaela McGiwneya . – Dzisiejsza uroczystość jest dowodem na to, że ziarno wrzucone w ziemię wydało obfity plon. To wiek XIX – tam w rodzinie uczył się wiary, życiowej mądrości i ofiary i tam – w ewangeliczny sposób służył potrzebującym. Czas po wojnie secesyjnej domagał się odnowy duchowej i moralnej w wielokulturowej i wielonarodowościowej społeczności amerykańskiej. Kierowany duchem Bożych Przykazań i Słowem Bożym na wszelkie sposoby głosił Chrystusa światu w jakim żył, a tym światem była parafia oraz potrzeby jej wiernych. Sam żyjąc Chrystusem na co dzień, odczuwał naglącą potrzebę dzielenia się z Chrystusem z innymi w myśl prawdy, że wiara umacnia się, gdy jest przekazywana – tłumaczył biskup kielecki, który nawiązał do genezy powstania Rycerzy Kolumba.

– Założył ze swoimi parafianami męską wspólnotę Rycerzy Kolumba, świecką organizację katolików pragnących formować się w wierze, pomagać sobie nawzajem i działać dla dobra katolickich rodzin. Oprócz opieki duszpasterskiej, pracował z miejscową młodzieżą, posługiwał w więzieniu i z wielkim oddaniem promował abstynencję poprzez krzewienie kultury oraz popularyzację sportu – przypomniał  biskup Jan Piotrowski.
Beatyfikacja Sługi Bożego Michaela McGiwneya odbędzie się dziś (31.10) w katedrze pw. św. Józefa w Hartford w stanie Connecticut.

Stowarzyszenie Rycerzy Kolumba liczy na świecie około dwóch milionów członków. Obecność tej formy apostolstwa katolickich mężczyzn w Polsce i w diecezji kieleckiej to ogromna radość i jednocześnie piękne świadectwo wiary, które ma swoje miejsce w życiu każdej parafii. W diecezji kieleckiej Rycerze Kolumba rozwijają swoją działalność w dziewięciu Radach zrzeszających 359 Rycerzy.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego