„W bogate dziedzictwo wiary Kościoła (…) – od roku 1171 wpisuje się historia kolegiaty kieleckiej dedykowanej Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny” – pisze w Słowie do diecezjan bp Jan Piotrowski, z okazji rozpoczynanego 7 maja jubileuszu 850-lecia głównego kościoła diecezjalnego.
Bp Piotrowski, przywołując wypowiedź św. Jana Pawła II, dotyczącą Kielecczyzny i kultu maryjnego w bazylice kieleckiej, przypomina bogate tradycje chrzcielne regionu świętokrzyskiego.
„Na tę ziemię – jak głosił św. Jan Paweł II podczas Mszy świętej w Masłowie – chrześcijaństwo przyszło bardzo wcześnie. W prastarej Wiślicy książę Wiślan przyjął chrzest już w IX wieku. Ta ziemia została zaszczycona relikwią Krzyża Chrystusowego już za czasów Bolesława Chrobrego. Krzyż jest Wam drogi (…). Dokonałem koronacji od wieków czczonego obrazu Matki Bożej Łaskawej w katedrze kieleckiej.
W macierzyńskie dłonie Matki Bożej Łaskawej oddaję tę ziemię i jej mieszkańców” (z homilii w czasie Mszy świętej odprawionej na lotnisku w Masłowie, 3 czerwca 1991 r.).
Bp Piotrowski przypominając historię kolegiaty kieleckiej, konsekrowanej przez biskupa krakowskiego Gedko w 1171 r., zauważa, że odległa historia „jest nam niezwykle bliska dzięki osobie Jezusa Chrystusa, bowiem to On jest jedynym Odkupicielem człowieka”.
„Od 850 lat, poprzez wiele dziejowych doświadczeń, pięknych i chwalebnych, dramatycznych i upokarzających, kościół na wzgórzu katedralnym zawsze był niczym latarnia morska, wskazująca wszystkim wierzącym, jak bezpieczne dopłynąć do brzegu” – pisze biskup.
Przypomina, że „skarbem kolegiaty były pokolenia kielczan i wiernych diecezji kieleckiej”, wspomina postać Wincentego z Kielc i jego hymn „Gaude Mater Polonia” – Ciesz się, Matko Polsko!, którego najstarszy zapis, umieszczony w zabytkowym „Antyfonarzu Kolegiaty Kieleckiej”, przechowywany jest w skarbcu katedralnym.
Biskup wskazuje także m.in. zawierzenie kielczan i kościoła Matce Bożej.
„Obecność od ok. 1600 roku Niepokalanej i Wniebowziętej w cudownym obrazie Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej – uroczyście ukoronowanym 3 czerwca 1991 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II – i ogłoszenie Jej patronką naszego miasta, to wielkie zobowiązanie” – podkreśla.
„Słuchali jej wierni i pielgrzymi, kapłani i biskupi, dzieci i młodzież. Owocem tego słuchania były dobre małżeństwa i rodziny, uczciwi mieszkańcy naszego miasta i jego bohaterowie, błogosławieni kapłani i słudzy Boży” – pisze biskup.
U progu jubileuszu wskazuje przede wszystkim na dobra duchowe, wynikające z obecności kościoła katedralnego, jakie stały się udziałem kielczan i wiernych diecezji oraz Ziemi Świętokrzyskiej. Zachęca do korzystania z łask z racji jubileuszu.
„Niech nasze powierzenie się Maryi Wniebowziętej, Łaskawej Pani Kieleckiej, oraz dar odpustu zupełnego przydzielony przez Stolicę Apostolską na czas jubileuszu, umacnia naszą wiarę, ożywia nadzieję i pozwoli nasycać miłością nasze codzienne życie współczesnych świadków Jezusa Chrystusa i wiernych dzieci Kościoła” – pisze bp Jan Piotrowski.
tekst za: ekai.pl
>> Słowo Biskupa Kieleckiego na Jubileusz Katedry
>> Akt zawierzenia Matce Bożej Łaskawej Kieleckiej
>> Komunikat do Księży Proboszczów parafii kieleckich
>> Nowenna przed Uroczystością Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl