Bp Jan Piotrowski: Jan Paweł II na świętokrzyskiej ziemi przypominał o czwartym przykazaniu

Biskup Kielecki Jan Piotrowski odprawił w kieleckiej katedrze Mszę św. z okazji 30 rocznicy pobytu świętego Jana Pawła II w Kielcach i Masłowie. Tuż po niej zaplanowano na placu Jana Pawła II Uwielbienie w Centrum Miasta, czyli publiczną adorację Najświętszego Sakramentu.

- Wierzymy w świętych obcowanie i prosimy, aby święty Jan Paweł II błogosławił nam, zgromadzonym na Uwielbieniu i Najświętszej Ofierze, aby błogosławił naszemu miastu, diecezji i ziemi świętokrzyskiej. Ziemi, na której głosił Słowo Boże i przypominał, abyśmy umieli żyć czwartym przykazaniem „Czcij ojca swego i matkę swoją” – powiedział biskup Jan Piotrowski.

Eucharystię koncelebrowali także biskupi pomocniczy Marian Florczyk i Andrzej Kaleta, opat jędrzejowskiego Archiopactwa Cystersów Rafał Ściborowski i  kapłani diecezji kieleckiej.

Homilię wygłosił ks. Łukasz Zygmunt,  dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji kieleckiej. Wspominał w niej pielgrzymkę papieża do Polski. Mówił o motywach, jakie towarzyszyły kazaniom Ojca Świętego:

- W 1991 roku papież chciał nas ostrzec przed niebezpieczeństwami, na które była narażona rodząca się demokracja. Obawiał się, że zachłyśnięcie rodaków wolnością, której w czasie PRLu dotkliwie im brakowało, może doprowadzić do drugiej skrajności – przerodzenia się wolności w swawolę. Czy papież, Polak, nasz rodak nie przewidział tego, co dzieje się dziś? – pytał ks. Łukasz Zygmunt.

- Wszystkie słowa Ojca Świętego są dziś tak bardzo aktualne, szczególnie te dotyczące rodziny i sakramentu małżeństwa oraz godności ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. „Nie mogę o tym nie mówić, to są moi bracia, to są moje siostry” – wołał papież na świętokrzyskiej ziemi. Usłyszmy na nowo te słowa – zachęcał kaznodzieja.

Po Mszy Świętej na placu Jana Pawła II za Bazyliką Katedralną rozpoczęło się Uwielbienie w Centrum Miasta. To wydarzenie ewangelizacyjne, składające się m. in. z koncertów pieśni religijnych oraz prezentacji świadectw. Kulminacyjnym punktem będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo, którego udzieli pasterz naszej diecezji.  Uwielbienie transmitowane jest na YouTube Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Kieleckiej oraz na antenie Radia eM Kielce.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia ks. Łukasza Zygmunta i galeria zdjęć