Bp Jan Piotrowski: Jan Paweł II uczył nas, że wiara i rozum idą w parze

W środę, 16 października 2024 r. przeżywamy 46. rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II. Tego dnia Biskup Kielecki Jan Piotrowski modlił się w intencji Świętokrzyskiej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II oraz naszej Ojczyzny.

W kieleckiej katedrze biskup Piotrowski modlił się z członkami Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Kielcach, którzy rozpoczęli nowy rok akademicki oraz wiernymi, którzy co miesiąc modlą się w intencji Polski.

Biskup Kielecki podkreślił znaczenie wiary i rozumu, jako skrzydeł ducha ludzkiego, a także potrzebę jedności i pokoju w Polsce, nawiązując do nauczania Jana Pawła II.

– Nie zamierzam ani przed sobą, ani przed wami roztaczać tego obrazu pełnego entuzjazmu, wzruszenia, radości czy dumy Polaków z tego wydarzenia. Ale chcę, abyśmy wspólnie weszli w głębszy sens naszej modlitwy i wspólnoty eucharystycznej dzięki nauczaniu Ojca Świętego Jana Pawła II. Temu służy jego bardzo piękne, jakże sugestywne, już nie mówiąc logiczne przesłanie z encykliki Fides Edracjo, gdzie czytamy już we wstępie: „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się kontemplacji prawdy. Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie jego samego, aby człowiek poznając go i miłując mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie. Stąd widzimy, że wszystko nas łączy. Wiara i rozum nie idą obok siebie, ale wspólnie razem” – powiedział.

Biskup wezwał również do budowania życia na zasadach chrześcijańskich i odważnego życia ewangelicznymi wartościami, aby być solą ziemi i światłem świat.

– Dla Pana Boga nigdy nie jest za późno, bo On daje nam czas, abyśmy byli Jego dobrymi gospodarzami. Moi drodzy, wszyscy tworzący tę wspólnotę modlitwy i tę akademicką, oddajmy więc swoje talenty i siły Polsce i Kościołowi, który głosi Ewangelię – dodał.

Przypomnijmy, że comiesięczną modlitwę w intencji naszej ojczyzny zainicjował Oddział Akcji Katolickiej w parafii Wniebowzięcia NMP w Kielcach. Wierni modlą się każdego 16 dnia miesiąca.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć