W środę, 29 maja 2024 r. w Chęcinach odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. W kościele św. Bartłomieja sprawowana była Msza św., której przewodniczł Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Mundurowi wzięli także udział w specjalnym apelu.
W homilii bp Jan Piotrowski nawiązał do dzisiejszej Liturgii Słowa.
– Bądźcie wierni Bogu – jak poucza nas św. Piotr Apostoł – niech wasza wiara i nadzieja, będą skierowane ku Bogu. Dbajcie o szlachetność waszych czynów i waszych serc, będąc posłuszni prawdzie, celem zdobycia nieobłudnej miłości i wdzięczności bratniej. Jedni drugich czystym sercem miłujcie. Jesteście bowiem powołani do życia i troski o życie innych. Jest to dla was wielkie duchowe i moralne wyzwanie. Z pewnością ono jest jednak na miarę waszych sił i ludzkiej szlachetności (…). Strażak to wyjątkowy sługa na nasze czasy, który nie przyszedł, aby mu służono, ale aby służyć. Życzę wam, aby wasi przełożeni zawsze doceniali waszą służbę. My wszyscy jesteśmy po waszej stronie – mówił Pasterz naszej diecezji. Na ołtarzu obecne były relikwie św. Floriana, patrona strażaków.
Później, uroczystości przeniosły się na chęciński rynek, gdzie zgromadzili się mundurowi z całego regionu. Przy pięknej pogodzie podniesiono flagę państwową, wręczono też okolicznościowe wyróżnienia.
– Czwartego maja jest wyjątkowym dniem dla nas, bo to wspomnienie św. Floriana. Przez cały maj świętowaliśmy w naszych gminach i powiatach. Ta uroczystość to podsumowanie tego radosnego czasu – mówił st. kpt. Marcin Bajur z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.
W Chęcinach licznie obecni byli również druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej. To oni bardzo często są pierwsi na miejscu pożaru, czy wypadku.
– Kiedy zawyje syrena to zawsze staramy się wyjeżdżać i pomóc. Czujemy się zaszczyceni, że zostaliśmy zaproszeni na tak wyjątkowe święto – podkreślał Mateusz Jach z OSP Sędziszowice.
Patronem strażaków jest św. Florian, który urodził się w drugiej połowie III wieku na terenie obecnej Austrii. Za czasów prześladowań chrześcijan służył w armii rzymskiej jako dowódca. Aresztowany, razem ze swoimi żołnierzami został zmuszony do złożenia ofiary bogom. Kiedy odmówił, poddano go torturom, a następnie utopiono w rzece.
tekst za: emkielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl