Bp Jan Piotrowski konsekrował cztery wdowy

Choć pozostają przy swoich rodzinach i pracy, to podejmują życie konsekrowane, modląc się i rozważając Słowo Boże. Biskup Kielecki Jan Piotrowski oficjalnie włączył cztery wdowy do tej formy życia.

Uroczystość odbyła się w niedzielę, 30 czerwca 2024 r. w kieleckiej Bazylice Katedralnej. Przed konsekracją wdowy przeszły przygotowanie duchowe, podczas którego upewniły się co do swojej dobrowolnej decyzji.

– Nowy Testament ukazuje małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety na wzór zjednoczenia Chrystusa z Kościołem. Jak mówią teolodzy to porównanie uświęciło małżeństwo i nadało mu głębszy sens. Droga do indywidualnej formy życia konsekrowanego jakimi są wdowy, nie jest przejściem z gorszego stanu do lepszego, ale jest to świadoma i dobrowolna odpowiedź dana Jezusowi, który wciąż nas powołuje. Mówi do każdego z nas: pójdź za Mną – powiedział biskup Jan Piotrowski.

Obrzęd konsekracji rozpoczął się odczytaniem nazwiska wszystkich kandydatek oraz hymnem do Ducha Świętego. Następnie wdowy złożyły przyrzeczenia modlitwy, zachowania czystości i oddania swojego życia na służbę Bogu i Kościołowi. Biskup odmówił nad nimi modlitwę konsekracyjną, po której kobiety otrzymały krzyże oraz brewiarze. Na zakończenie obrzędu wdowy odmówiły modlitwę za swoich zmarłych mężów.

Do konsekracji przystąpiły:

Elżbieta Juszczyk z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Oleszkach,

Barbara Kaleta z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wiśniówce,

Grażyna Nowak z parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach,

Janina Przybysławska z parafii katedralnej Wniebowzięcia NMP w Kielcach.

Przypomnijmy, że ich zadaniem będzie modlitwa, życie duchem ofiary, poprzez służbę Kościołowi i konkretnym ludziom potrzebującym oraz medytację Słowa Bożego. Konsekrowane wdowy nie tworzą zakonu, lecz nadal żyją w rodzinach, będąc jednocześnie bardziej włączonymi w to, czym żyje Kościół.

W diecezji kieleckiej żyje obecnie 30 konsekrowanych wdów oraz jeden konsekrowany wdowiec.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć