500-lecie kościoła parafialnego św. Bartłomieja w Czaplach Wielkich oraz koronacja wizerunku Matki Bożej Bolesnej złożyły się na uroczystości w Czaplach Wielkich, a wydarzenia te otwierają Rok Jubileuszowy.
Ten rok w czapelskiej parafii, połączony z możliwością otrzymania odpustów, przyznanych przez Stolicę Apostolską.
Uroczystościom przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Mszę św. koncelebrowali licznie przybyli kapłani z diecezji kieleckiej i sosnowieckiej.
– Z inicjatywy i staraniem bp. Jana Piotrowskiego zostały pozyskane dokumenty określające przywileje udzielone przez Ojca Świętego i Stolicę Apostolską – mówi KAI ks. Jacek Wójcicki, proboszcz w Czaplach Wielkich. – Nawiedzający nasz parafialny kościół będą mogli zyskiwać odpusty, spełniając przypisane prawem kanonicznym obowiązki bycia w stanie łaski uświęcającej, uczestnictwa we Mszy św. w naszym kościele – dodaje.
Mszę św. poprzedził jubileuszowy koncert pieśni religijnych w wykonaniu orkiestry dętej „Czapelanka” oraz uroczysta procesja z obrazem Matki Bożej Bolesnej, z kościoła do ołtarza polowego.
Bp Jan Piotrowski wygłosił homilię, skoncentrowaną na osobie Matki Bożej Bolesnej i jej misji w dziele Zbawienia.
– W klimacie uroczystości Matki Bożej Bolesnej w waszej parafii wyrażamy wdzięczność Panu Bogu i ludziom za 500-lecie istnienia parafialnej świątyni pw. św. Bartłomieja i koronację obrazu Matki Bożej Bolesnej – powiedział. – To, co dziś przeżywamy, wyrasta jako dojrzały owoc wiary waszej parafii, waszych szlachetnych ojców i współczesnych pokoleń. Przekaz wiary otrzymanej na chrzcie św. dokonuje się przede wszystkim w rodzinie, w tej pierwszej i niezastąpionej szkole wiary – zauważył bp Piotrowski podkreślając także łaskę sakramentów i znaczenie czynów miłosierdzia, po których poznaje się uczniów Jezusa.
– Pan Jezus nie mówił: przygotujcie banery, ubierajcie się na kolorowo lub na czarno i biegajcie po ulicach wsi i miast, ale bądźcie miłosierni – podkreślał biskup kielecki.
Przypomniał zarazem, że Matka Bolesna towarzyszyła Jezusowi w we wszystkich ważnych momentach jego życia, a Jej obecność w wieczerniku była dowodem, że nigdy nie zwątpiła w misję swojego Syna. Biskup przywołał także m.in. moment ofiarowania małego Jezusa w świątyni i przepowiednię starca Symeona. Mówił o „znakach sprzeciwu” trwających przez ponad 2 tys. lat, ale i współcześnie, gdy obserwujemy brak poszanowania dla godności życia ludzkiego od chwili poczęcia czy deprecjonowanie rodziny.
Mówił także o wdzięczności za dar koronacji. – Bez dojrzałej wiary, której uczy nas Maryja Matka Bolesna, nie będziemy w stanie złożyć Bogu prawdziwej wdzięczności, bo ona zawsze prowadzi przez serce – podkreślał bp Jan Piotrowski.
Biskup Kielecki dokonał aktu koronacji wizerunku i ogłosił przywilej odpustów Roku Jubileuszowego, trwającego do 15 września 2024 roku.
Kościół w Czaplach Wielkich zbudowano w 1523 r., w miejsce drewnianego, który strawił pożar. Jest jednonawowy, z podziałem na nawę główną i prezbiterium, orientowany. Budowla zachowała pozostałości romańskie. Pod koniec XIX w. czapelską świątynię przebudowano do obecnych kształtów, dobudowując zakrystię i przedsionek.
Wizerunek Czapelskiej Matki Bożej Bolesnej w ołtarzu bocznym, namalowany w 1849 r. przez mistrza Wojciecha Eliasza Radzikowskiego otrzymał z okazji jubileuszu oryginalną „koronę wdzięczności”. W dolnym rogu korony zamontowano na stałe siedem czerwonych rubinów jako symbol siedmiu boleści Maryi. Sześć sterczyn korony w kształcie cierni oraz sześć ornamentów kwiatowych zdobi 12 pereł – to odniesienie do wizji z Księgi Apokalipsy. W centralnej części korony – złocona kula z krzyżykiem – bo Maryja to Królowa świata, a w pozostałe ornamenty zamontowane są kamienie opatrzone certyfikatami ze szczególnych miejsc maryjnych: Nazaretu, z Kalwarii, z Kibeho w Rwandzie. Z kolei cztery szafiry to analogia czterech dogmatów maryjnych ogłoszonych przez wieki przez Kościół.
Projektantem i wykonawcą korony jest krakowski złotnik Tadeusz Galant. Perły, rubiny i szmaragdy umieszczone w Koronie Wdzięczności zostały ufundowane przez rodziców dzieci pierwszokomunijnych.
tekst za: ekai.pl
>> Homilia Biskupa Kieleckiego
Foto: Katarzyna Dobrowolska
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
I tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Nie odmawia się Chwała.
Odmawia się Wierzę.
1 prefacja adwentowa
– nr 1.
Dzisiaj rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny.
† Bolesław Dutkiewicz 1971
† Stanisław Rzepka 1993
† Stefan Nowaczek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl