W Święto Nawiedzenia NMP, 31 maja 2022 r. Biskup Kielecki Jan Piotrowski nałożył korony na cudowny wizerunek Matki Bożej Stradowskiej z Dzieciątkiem. Przy bardzo licznie zgromadzonych prezbiterach, czcicielach Matki Bożej Stradowskiej, przybyłych pątnikach i pielgrzymach. Przez szereg ostatnich lat ks. proboszcz Arkadiusz Borusiński wraz w parafianami przygotowywał się do koronacji.
Koronacja jest jednym z głównych przejawów czci względem Matki Bożej. Maryja posiada godność królewską, jest Królową, ponieważ jest Matką Chrystusa Króla. Maryja raduje się chwałą nieba jako Królowa całego świata. Aby uczcić tę godność Maryi powstał zwyczaj ozdabiania królewskim koronami wizerunków Maryi otaczanych szczególną czcią. Koronacja Obrazu Matki Bożej jest w pierwszym rzędzie przejawem synowskiej wdzięczności i miłości ludu Bożego względem Maryi, która swą macierzyńską opieką otacza ludy i narody. Koronacja jest również wezwaniem do wdzięczności za otrzymane łaski i dobrodziejstwa Boże. Umieszczenie koron na wizerunku Maryi i Jej Syna, oznacza najpierw uwielbienie samego Boga, który wybrał i obdarował Dziewicę Maryję, włączając Ją w realizację zbawczych planów. Jest to także wyraz czci i hołdu złożony Tej, która po macierzyńsku służy dzisiaj Kościołowi.
Najstarsze wzmianki o obrazie Matki Bożej Stradowskiej pochodzą z XVII wieku. Na tablicy upamiętniającej cuda związane z obrazem, ufundowanej wprawdzie dopiero w 1892 r., zawierają wpisy ze starszych źródeł o licznych cudach fizycznych i duchowych otrzymanych przez wstawiennictwo Matki Bożej Stradowskiej. Stradowski obraz należy do stosunkowo mało popularnego w Polsce typu z przedstawieniem Matki Bożej „tronującej”. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego wymiar religijny, niezwykle cenny dla lokalnej i nie tylko lokalnej wspólnoty. Potwierdza to kult, jakim się cieszy od kilkuset lat ,którego wymownym świadectwem są zapisy cudów, kolejne srebrne sukienki sprawiane przez wiernych czy liczne wota. Wreszcie trzeba podkreślić walory artystyczne obrazu, który po konserwacji otrzymał nowy blask.
Serdecznie zapraszamy pielgrzymów, aby wpraszać łaski w nowym diecezjalnym sanktuarium maryjnym.
Ks. Marian Fatyga
DZIEKAN DEKANATU SKALBMIERSKIEGO
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl