Bp Jan Piotrowski koronował Pietę w Uniejowie

W sobotę, 1 czerwca 2024 r. Biskup Kielecki Jan Piotrowski koronował Pietę z kościoła św. Wita w Uniejowie. Wydarzenie zgromadziło setki wiernych z całej diecezji. Koronację poprzedziły specjalne rekolekcje.

Przypomnijmy, że Pieta to przedstawienie Maryi opłakującej i trzymającej na kolanach ciało Jezusa Chrystusa. Rzeźba z Uniejowa pochodzi prawdopodobnie z 1420 r.

Podczas uroczystości. Wszystkich powitał ks. Kazimierz Perz, proboszcz parafii św. Wita w Uniejowie. Mszy św. przewodniczył biskup Jan Piotrowski, który wygłosił również homilię. Pasterz naszej diecezji przypomniał o znaczeniu Maryi dla każdego chrześcijanina oraz o tym, że prowadzi Ona do Jezusa.

– Dzięki mocy Ducha Świętego pod Jej dziewiczym sercem poczęło się nowe życie, a z tym życiem narodziła się nadzieja naszego odkupienia. Bóg, który jest miłością, tą miłością dzieli się z każdym człowiekiem. Odkupieńcza misja Jezusa Chrystusa dokonała się w czasie. W tej pełnej miłości misji towarzyszyła Mu Jego Matka wraz z Józefem(…). Trwała Ona wiernie przy Jezusie. Niemym głosem Jej bolejącego serca były matczyne łzy, a te pojawiają się również i w oczach współczesnych matek – kiedy dzieci nie słuchają, nie szanują rodziców i wybierają złą drogę. Nawet jednak jeśli boleje serce matki, to nie przestaje ona kochać swoich dzieci. Gdyby było inaczej, nie byłoby Maryi na drodze krzyżowej, ani u stóp krzyża. To właśnie wtedy wypełniła się jej wierność Jezusowi – mówił bp Piotrowski.

Po homilii biskup Jan Piotrowski nałożył korony na wizerunek Maryi i Jezusa w uniejowskiej Piecie.

Licznie zgromadzeni wierni przyjechali do Uniejowa z różnych stron naszej diecezji. – Pierwszy raz tutaj przyjechaliśmy i mogliśmy zobaczyć słynną Pietę. Po raz pierwszy również wzięliśmy udział w uroczystej koronacji – tłumaczyła pani Anna.

Wielu z uczestników dzisiejszych uroczystości pielgrzymuje do uniejowskiego sanktuarium każdego 25 dnia miesiąca na nabożeństwo medjugorskie.

– To jest cudowne dla nas miejsce i bardzo uduchowione. Co miesiąc przyjeżdżamy tutaj na adorację i modlitwę różańcową. Chętnie odwiedzamy sanktuarium za każdym razem, kiedy tylko mamy taką możliwość – dodała pani Zofia.

Kościół św. Wita w Uniejowie jest budowlą zabytkową zbudowaną w stylu gotyckim w XIV w. Był on do 1819 r. pod opieką Zakonu Stróżów Bożego Grobu Jerozolimskiego (bożogrobców) w Miechowie.

W dniu 13 listopada 2015 r. został on ustanowiony dekretem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego Diecezjalnym Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Znajdująca się tutaj Pieta uniejowska była otoczona kultem od kilku stuleci, o czym świadczą zachowane do dzisiaj wota. Figura została wykonana około 1420 r. Rzeźbę Matki Bożej umieszczono początkowo w XV w. w ołtarzu głównym. Powstanie tak wybitnego dzieła sztuki przeznaczonego dla kościoła w Uniejowie miało zapewne związek z przejęciem opiekinad nim ze strony kościoła bożogrobców w Krakowie.

Później na początku XVI w. w ołtarzu głównym umieszczono obraz Ukrzyżowania namalowany około 1520 r. w pracowni Marcina Czarnego w Krakowie, którego córka była żoną Stanisława, syna słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza. Wówczas figurę Piety ustawiono w lewym (północnym) ołtarzu.

W latach 70-tych XVIII w. sporządzono w kościele uniejowskim nowe barokowe ołtarze i postanowiono wówczas przenieść figurę Piety do ołtarza głównego. Figura została ustawiona na tle obrazu Ukrzyżowania. Pieta Uniejowska cieszy się wielką czcią i otoczona kultem przez parafian oraz okoliczną ludność, gromadzi przybywających tu na modlitwie pielgrzymów.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego