„Mamy uwierzyć i zaufać Bogu, jak uczyniła to Maryja z Nazaretu” – mówił 15 sierpnia Biskup Kielecki Jan Piotrowski w homilii podczas głównych uroczystości ku czci Wniebowzięcia NMP w kieleckiej bazylice katedralnej.
Apelując o zaufanie Bogu i dojrzałą postawę wiary, biskup kielecki w homilii zwrócił uwagę na miejsce Maryi w historii zbawienia i Jej dojrzałą postawę wiary. Przypomniał także, że jest patronką katedry kieleckiej i ma tutaj swoich wiernych czcicieli.
Biskup zacytował m.in. pisma św. Bernarda z Clairvaux. „Niech Ona nigdy nie schodzi z twoich ust, niech nie opuszcza twego serca, a postępując za Nią nie zbłądzisz” – przypomniał słowa wielkiego czciciela Matki Bożej.
– „Myśli świętego doktora Kościoła zakorzenione są głęboko w biblijnym przesłaniu o Maryi jako biblijnej Kobiety, która zniszczy głowę węża” – mówił bp Jan Piotrowski. Zaznaczył, że misja Maryi jest wpisana w testament Jezusa.
– „Maryja Matka Jezusa jest Tą, której macierzyństwo przez testament krzyża – ogrania całą ludzkość bez wyjątku” – stwierdził. Przypomniał Jej rolę w początkach Kościoła, przywołując scenę w Wieczerniku, nazwał ją „patronką dojrzałej wiary”, podkreślając szczególnie Jej „pośrednictwo” do Boga, który jest „dawcą łask”.
– Jako chrześcijanie przez dar odkupienia jesteśmy uczestnikami tych samych wydarzeń, jak Maryja, Matka Jezusa – stwierdzał biskup kielecki.
Mówił także o znaczeniu wiary w życiu, o właściwym stosunku do wiary, która „jest darem, jest także głęboko wolnym aktem ludzkim”. Zauważył, że Benedykt XVI – wielki nauczyciel wiary – przypomina, że wierzyć to znaczy z wolnością i radością zawierzyć opatrznościowym planom Boga, jak uczynił to Abraham. – „Zawierzenie Bogu staje się przemianą życia” – podkreślił biskup Piotrowski. To zaufanie, Polacy wykazywali w chwilach dostatku i pokoju oraz wojen, m.in. podczas wydarzeń 1920 roku.
– „Dziś wszyscy razem z Maryją możemy śpiewać radosny hymn Magnificat – za wolność i niepodległość” – mówił bp Piotrowski. Wezwał do rachunku sumienia i jak najczęstszego stawiania sobie pytań o to, co dzieje się w naszych domach, z naszą wolnością, sprawiedliwością społeczną, zgodą narodową.
Po Mszy św. jej uczestnicy mogli wziąć udział w oficjalnych obchodach święta Wojska Polskiego, z udziałem wojska, władz samorządowych, parlamentarzystów i mieszkańców miasta.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl