Uroczystą Mszę Świętą z poświęceniem organów odprawił w Bazylice Katedralnej Biskup Kielecki Jan Piotrowski w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 15 sierpnia to również odpust w parafii katedralnej.
W homilii Pasterz Kościoła kieleckiego przypomniał o wielkiej roli biskupów krakowskich w ewangelizacji naszych ziem i dziełach tej misji. – Dziś, po wiekach, mamy świadomość, że zamierzone przez biskupów krakowskich od roku tysięcznego dzieło ewangelizacji ziem południowej Polski, a z czasem Ziemi Świętokrzyskiej, pozostawiło trwałe ślady w wierze obecnych pokoleń i żywej wspólnocie Kościoła kieleckiego. Jednocześnie w wielu miejscach naszej diecezji pozostały materialne pomniki misyjnego trudu i jego owoców, a są nimi przede wszystkim nasze zabytkowe kościoły. Jednym z nich, zbudowanym na trwałych zrębach kolegiaty kieleckiej, konsekrowanej w 1171 roku przez ówczesnego biskupa krakowskiego, jest nasza katedra dedykowana Matce Bożej Wniebowziętej – zauważył biskup, który zwrócił uwagę na to, kim jest Patronka katedry.
– W Kościele i dla Kościoła Maryja jest modelem i mistrzynią życia duchowego i jego piękna. Ona jest żywym listem Boga dla świata i Kościoła. Chociaż w Nazarecie znano jej imię, była córką Joachima i Anny, to Boży posłaniec Gabriel w dniu zwiastowania mówił do niej zupełnie inaczej. Dla Boga, Który jest Miłością, to imię „pełna łaski” było najważniejsze, bo dla Niego Maryja była przede wszystkim osobą i jako osoba jest Mu zawsze droga przez całą wieczność – dodał biskup Jan Piotrowski, zwracając się do wiernych.
– Wraz z Maryją, z pokolenia na pokolenie, jesteśmy znakiem Królestwa, które nie jest z tego świata, ale to właśnie wraz z Nią zmierzamy ku tej nowej Bożej rzeczywistości. Równocześnie, w codzienności naszych czasów, zgodnie z nauką Jezusa Chrystusa, chcemy być solą ziemi i światłem świata.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl