Bp Jan Piotrowski: Maryja nadal jest obecna w Kościele

„Maryja towarzyszyła Jezusowi przez całe życie i nadal jest obecna w Kościele i dla Kościoła. Po Zmartwychwstaniu Jezusa trwała z apostołami na modlitwie, otwarta na obiecanego Ducha Świętego” – mówił 7 maja podczas Mszy św. bp Jan Piotrowski, w odpust patronki Kielc – Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej.

Bp Piotrowski przewodniczył uroczystościom przed ikoną MB Łaskawej Kieleckiej w Bazylice Katedralnej w Kielcach, w asyście kanoników katedralnych, profesorów seminarium, dziekanów kieleckich, z udziałem licznie przybyłych wiernych. Wśród nich byli m.in. uczestnicy pieszej pielgrzymki w intencji trzeźwość, która przeszła z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach do Bazyliki Katedralnej, z udziałem członków ruchów trzeźwościowych i Rycerstwa Niepokalanej.

W homilii bp Piotrowski nawiązał do maryjnego odwiecznego królowania w bazylice kieleckiej, misji Maryi, Jej całkowitego oddania Bogu, posłuszeństwa i macierzyństwa wobec ludzkości. Mówił także o maryjności św. Jana Pawła II, który 25 lat temu gościł na świętokrzyskiej ziemi.

„Na naszych oczach pisała się wielka historia – Ojciec Święty Jan Paweł II 25 lat temu włożył złote korony na skronie Maryi Matki Bożej Łaskawej i Jej Syna” – przypominał i zapytywał zarazem, co zrobiliśmy z „zadanym nam czasem i w tym czasie, który od tamtych wydarzeń upłynął”.

Zauważył także, że „Maryja nie otrzymała wprost misyjnego posłannictwa (…)”, ale była z apostołami w wieczerniku, gdy przygotowywali się do objęcia powierzonej sobie misji”. Jej obecność „koiła lęki, tęsknoty, obawy uczniów Jezusa”.

Przypomniał, za św. Janem Pawłem II, że Maryja od chwili poczęcia do narodzenia była „świadkiem tajemnicy swego Syna” oraz, że „Kościół patrzy na Maryję poprzez Jezusa, a na Jezusa oczyma Maryi, a jak tak patrzy to rozumie jego misję, że Jezus jest odkupicielem świata”. Ona - jako Matka, dobrze rozumiała intencje Syna, że „trzeba Go słuchać i żyć Jego wymagającym nauczaniem”.

Biskup Kielecki zapytywał także, czy „z zadanego czasu ludzkiego pielgrzymowania umiemy uczynić czas łaski”, tak, aby „nie zżerały nas niecierpliwość, pośpiech”.

Bp Piotrowski podkreślał, że „przyjąć Jezusa to znaczy najpierw Go posłuchać, zrozumieć, w czym tkwi istota wiary żywej, której zaczynem jest Maryja”.

„Matko Boża Łaskawa Kielecka, przemożna Pani naszego miasta i wiernych, prowadź nas do Jezusa Swojego Syna” – modlił się bp Jan Piotrowski.

Podczas Mszy św. wykonywane były stare i nowe pieśni ku czci patronki miasta.

Historia kieleckiego wizerunku sięga roku ok.1600, gdy Wojciech Piotrowski, audytor krakowskiego sądu biskupiego, ofiarował kieleckiej kolegiacie obraz z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem. To dzieło nieznanego autora z przełomu XVI/XVII wieku. Już w latach 30. XVII wieku wizerunek zdobiły sukienki z klejnotami.

Szczególne nabożeństwo mieszkańców Kielc i okolic do Matki Bożej wiąże się z erygowanym przy kieleckiej kolegiacie Arcybractwie Różańcowym w 1626. Wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem stał się niemal od początku obiektem kultu, którego wyrazem były liczne wota, ofiarowywane przez duchowych, parafian, pielgrzymów. W XIX w. uroczystość odpustowa gromadziła licznych pielgrzymów, nawet z odległych miejscowości.

Od 1982 r. Bazylika Katedralna w Kielcach jest uznawana za ogólnopolskie sanktuarium maryjne. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem odnawiano kilkakrotnie, w tym gruntownie w latach 1989–1990.

Obraz ukoronował osobiście Jan Paweł II 3 czerwca 1991. Wówczas została także urządzona kaplica Matki Bożej Łaskawej, gdzie codziennie modlą się kielczanie.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Zobacz: Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM