Bp Jan Piotrowski: Męczennicy to autentyczni świadkowie wiary

Dziś w liturgii wspominamy św. Floriana, męczennika za wiarę z przełomu III i IV wieku. Ten dzień to również Dzień Strażaka. Biskup Kielecki Jan Piotrowski odprawił Mszę św. w intencji wszystkim strażaków.

Eucharystia została odprawiona przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej w Bazylice Katedralnej. Pasterz naszej diecezji przypomniał, kim są męczennicy. – Wyobraźnią sięgamy dalekich czasów – przełomu trzeciego i czwartego wieku, kiedy legionista i oficer rzymski poniósł śmierć dla Chrystusa, a męczennicy – jak uczył święty Jan Paweł II, to najbardziej autentyczni świadkowie wiary, którzy dotarłszy do prawdy o Bogu i o sobie nigdy się nie cofają, nawet gdyby na horyzoncie ich ludzkiego spojrzenia pojawiło się cierpienie, tortury i śmierć – podkreślił biskup Jan Piotrowski.

Z kolei ks. Jacek Malewski, wikariusz parafii katedralnej, zauważył, że służba strażaków wymaga wielkiego poświęcenie i odwagi.

– Trudna i niebezpieczna misja strażaka cieszy się w Polsce wielkim szacunkiem i zaufaniem społecznym. Strażak jest symbolem poświęcenia i odwagi. To ktoś, na kogo możemy liczyć i na kim nigdy się nie zawiedziemy. Nie tylko w obliczu pożarów, klęsk żywiołowych i katastrof, ale również w czasie różnych zagrożeń, jak chociażby teraz w pandemii – dodał.

tekst za: em.kielce.pl