Bp Jan Piotrowski modlił się w katedrze przy relikwiach bł. Rodziny Ulmów

Trwa Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w diecezji kieleckiej. Drugiego dnia Eucharystii w Bazylice Katedralnej przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Peregrynacja w całym kraju rozpoczęła się 24 września 2023 r., podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasnej Górze. W sobotę, 16 marca 2024 r. relikwie trafiły do diecezji kieleckiej. Relikwiarz wraz z obrazem odebrała delegacja.

– Znamy w większości fakt, że w rodzinnej Biblii Ulmów na marginesie przypowieści o miłosiernym samarytaninie zostało napisane słowo: „Tak”. Dlatego nazywamy ich samarytanami z Markowej. Ta polska rodzina napełniona wiarą w Chrystusa za ratowanie życia i pomoc Żydom została zamordowana przez Niemców w 1944 roku. 10 września ubiegłego roku decyzją papieża Franciszka została wyniesiona na ołtarze. To ewenement w historii Kościoła, bo pierwszy raz jednego dnia w poczet błogosławionych została włączona cała rodzina – powiedział ks. dr Artur Skrzypek, Wikariusz Biskupi ds. Małżeństw i Rodzin w Kielcach.

Pierwszego dnia wierni uczestniczyli w czuwaniach modlitewnych przy relikwiach błogosławionej rodziny z Markowej, które zakończyły się Apelem Jasnogórskim. Drugiego dnia centralnym punktem była Msza Święta, której przewodniczył Biskup Kielecki.

– Błogosławieni Ulmowie, których relikwie gościmy, na Chrzcie nie otrzymali więcej łaski niż każdy z nas. Nie mieli też więcej codziennego chleba niż inni mieszkańcy Markowej. Ich dom był bardzo skromny, ale Wiktoria i Józef wraz z dziećmi pokochali Jezusa i Jego Kościół. Karmili się Słowem Bożym, modlitwą i sakramentami. Razem z dziećmi byli świadkami miłującego Boga. Ukochali każde nowe życie, które ubogacało ich rodzinę, dlatego nie mogli pogardzić żydowską rodziną szukającą schronienia – wyjaśniał biskup Piotrowski.

17 marca po południu relikwie zostaną przewiezione do Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć