Bp Jan Piotrowski modlił się z Rycerstwem Niepokalanej na Kalwarii Świętokrzyskiej

W sobotę, 7 marca 2026 r. miała miejsce XXVIII Pielgrzymka Pokutna do Kalwarii Świętokrzyskiej w Morawicy, organizowana przez Rycerstwo Niepokalanej Diecezji Kieleckiej.

O godzinie 10.00 pątnicy wzięli udział we Mszy św. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy. Eucharystii przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

– Pielgrzymowanie od zawsze jest obecne w Kościele – podkreślił Pasterz naszej diecezji. – To wyraz troski i przeżywania wydarzeń religijnych w sanktuariach maryjnych, świętych. Od lat Morawica nazywana jest Świętokrzyską Kalwarią, gdzie spotyka się Rycerstwo Niepokalanej, ale i inne grupy które mają charyzmat maryjny, modlą się na różańcu. Tak jak przypomina nam to Ojciec Święty w tegorocznym orędziu wielkopostnym, Wielki Post trzeba przeżywać wspólnotowo. Jako Kościół jesteśmy wspólnotą i powinniśmy się czuć odpowiedzialni jeden za drugiego – powiedział biskup Piotrowski.

Jak stwierdził, ta odpowiedzialność dotyczy wymiaru duchowego, materialnego, przyjacielskiego, sąsiedzkiego.

– Tych dobrych Samarytan w naszych czasach bardzo nam potrzeba. Trzeba dziękować za to Panu Bogu, za to że wciąż podążamy pielgrzymim szlakiem nadziei. A wielkopostny szlak jest wymagający dla wszystkich. Ma budzić nasze sumienia, które z różnych racji – cywilizacyjnych, obyczajowych – czasem są przygaszone, a wtedy nie żyjemy w prawdzie. A tylko prawda da nam autentyczną wolność – zaznaczył.

Na początku homilii biskup Jan Piotrowski pozdrowił wszystkich zebranych. 

– Drodzy uczestnicy XXVIII Pielgrzymki Pokutnej do Kalwarii Świętokrzyskiej w Morawicy, którą od lat organizuje Rycerstwo Niepokalanej Diecezji Kieleckiej. Pozdrawiam Was serdecznie, a w Waszych osobach, pozdrawiam całą wielką rodzinę Rycerstwa Niepokalanej i Waszych duszpasterzy. Ta pielgrzymka – jak informują jej organizatorzy – jest okazją do wspólnej modlitwy dla członków Rycerstwa i wszystkich, którzy chcą włączyć się w wezwanie Maryi do czynienia pokuty i modlitwy. Ojciec Święty Leon XIV uwrażliwia nas, że Wielki Post uwydatnia wspólnotowy wymiar słuchania Słowa Bożego i praktykowania postu. Już Księga Proroka Jeremiasza opisuje, że lud Izraela gromadził się by wspólnie wysłuchać publicznego czytania Księgi Prawdy i praktykując post, przygotowywał się do wyznawania wiary i uwielbienia Boga, by odnowić przymierze z Bogiem – mówił Pasterz naszej diecezji.

Jak dodał nawiązując do orędzia Papieża, parafie, rodziny, grupy kościelne, wspólnoty zakonne są wezwane do podjęcia w Wielkim Poście wspólnej wędrówki.

– Słuchamy na niej Słowa Bożego oraz wołania ubogich, a post będzie wspierał rzeczywistą pokutę. To wielkopostne nawrócenie dotyczy nie tylko sumienia jednostki: „Ja się nawracam”, ale domaga się też dobrych relacji międzyosobowych, nowej jakości życiowego dialogu, otwarcia się na pytania płynące z otaczającej nas rzeczywistości, właściwego rozpoznawania tego, co naprawdę kieruje nas samych i nasze wspólnoty. To pragnienie poszukiwania prawdy, miłości, sprawiedliwości – wyliczał biskup Jan Piotrowski.

Dzisiejsza Eucharystia była także okazją do przyjęcia nowych członków Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Kieleckiej. Dołączyły do niego cztery osoby.

Po Mszy św. wszyscy zebrani wyruszyli na Drogę Krzyżową na wzgórzu Kalwarii Świętokrzyskiej. Przewodniczył jej o. Ryszard Żuber OFMConv, Prezes Stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej w Polsce. Później miało miejsce także nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i fotorelacja