Nie ustawajmy w modlitwie, bo leczy ona tak bardzo wiele. Przede wszystkim nie pozbawia człowieka nadziei, która nie jest tylko optymizmem, ale przekracza trudne granice – mówił podczas porannej Mszy św. w intencji misji i misjonarzy Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
Pierwszy Piątek Miesiąca to w naszej diecezji dzień szczególnej modlitwy za kapłanów, braci i siostry zakonne oraz osoby świeckie, które zostały posłane na misje. Eucharystia była sprawowana w piątek, 4 października 2024 r. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej w Bazylice Katedralnej.
W homilii Pasterz naszej diecezji zwrócił uwagę na znaczenie chrztu w naszym życiu. – Nasze uczestnictwo w życiu Kościoła, czerpie swoją most ze Chrztu Świętego. Jeśli Pan Jezus zaproponował, żeby ludzie przyjmowali chrzest, to nie miała być sztuka dla sztuki, ale umocnienie na drodze świadectwa – zauważył
Biskup Kielecki nawiązał również do sytuacji współczesnego świata i naszej roli w głoszeniu Ewangelii.
– Być świadkiem wiary we współczesnym świecie to nie lada zadanie. W dalszym ciągu jest wiele przeciwności. Nie zniknęły ze świata Sodomy i Gomory, ale jeszcze się w jakiś sposób powiększyły i jest ich tak bardzo wiele w świecie. To nie tylko rozpusta, ale również ideologie, które ośmieszają chrześcijan i nie pozwalają na katechezę. Miał rację jeden z autorów, który pisał, że zamiast dekomunizacji przyszła dekatolizacja – wszystko co Boże wyrzucić do kosza. Bez prawdy, tradycji i historii, czyli bez korzenia żadna roślinka nie wyrośnie. Nasze społeczeństwo skarłowacieje, bo daje o sobie znać brak ludzi do pracy, a demografia nigdy nie kłamie – dodał biskup Jan Piotrowski, który przypomniał, że październik to miesiąc poświęcony różańcowi, ale również wsparciu misji i misjonarzy.
– Modlitwa różańcowa to modlitwa Kościoła zbudowana na ewangelicznym przesłaniu. Z tego miejsca dziękuję wszystkim członkom Róż Żywego Różańca w naszej diecezji. Jednocześnie zapraszam na diecezjalne spotkanie w Busku-Zdroju już w sobotę, 5 października (…). Nie ustawajmy w modlitwie, bo leczy ona tak bardzo wiele. Przede wszystkim nie pozbawia człowieka nadziei, która nie jest tylko optymizmem, ale przekracza trudne granice. Otwiera ona serce na to co dobre i Boże.
Podczas Mszy św. w sposób szczególny modlono się za ks. Antoniego Sokołowskiego od 30 lat pracującego na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz parafię w kazachskiej Kokczetawie.
tekst za: emkielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl