Bp Jan Piotrowski na 25-leciu parafii w Hucie Nowej

Biskup Kielecki Jan Piotrowski przewodniczył w sobotę, 13 maja 2023 r. Uroczystości Odpustowej i Jubileuszowi 25-lecia istnienia parafii Matki Bożej Fatimskiej w Hucie Nowej.

W uroczystościach uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy Bieliny, dzieci i młodzież szkolna, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich oraz strażaków. O oprawę Mszy św. zadbali młodzi parafianie oraz Chór parafialny z Bielin pod przewodnictwem Wojciecha Morawskiego. Eucharystię koncelebrowali kapłani dekanatu daleszyckiego. Obecni byli także m.in. ks. prałat Jan Tusień, księża z parafii w Bielinach oraz były proboszcz parafii w Hucie Nowej ks. Jacek Wójcicki.

W homilii bp Jan Piotrowski gratulował i wyraził szacunek dla parafian za ogrom poświęcenia i oddania wobec dzieła, jakim stał się nowy kościół oraz za wielką moc wspólnoty uwielbiającą Matkę Bożą z Fatimy.

Obecny proboszcz parafii w Hucie Nowej ks. Andrzej Dudzic dziękował mieszkańcom za 25 lat pracy, zaangażowania, chrześcijańskiej postawy i współpracy, dzięki którym powstała nowa świątynia.

Idea utworzenia parafii Matki Bożej Fatimskiej w Hucie Nowej została zapoczątkowana poprzez Msze św. odprawiane w małej sali znajdującej się w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej. Mimo skromnych warunków lokalowych nie brakowało wiernych uczestniczących w Eucharystiach sprawowanych przez kapłanów z parafii w Bielinach, do której ówcześnie przynależeli mieszkańcy.

Dzięki zaangażowaniu społecznemu, w II połowie lat 90-tych ubiegłego wieku została wybudowana kaplica. W 1998 r. ówczesny Biskup Kielecki Kazimierz Ryczan erygował parafię Matki Bożej Fatimskiej. To tu miało miejsce przekazanie figury Matki Bożej Fatimskiej z diecezji sandomierskiej do diecezji kieleckiej. Było to znamienne i symboliczne wydarzenie, które na stałe wpisało się do kart historii parafialnej wspólnoty.

2 września 2004 r. ks. Jan Tusień dokonał poświęcenia terenu, na którym miał zostać wybudowany kościół.

Pierwszym proboszczem parafii był ks. Jacek Wójcicki. Posługę pełnił w latach 1998-2003. Od roku 2003 opiekę nad parafią sprawuje ks. Andrzej Dudzic, wspierany pomocą duszpasterską ks. dr. Artura Skrzypka.

tekst za: bieliny.pl

>> Galeria zdjęć