Do wiernego i odważnego chodzenia drogami Ewangelii, wytrwałej modlitwy różańcowej o pokój w sercach i dla Ukrainy zachęcał Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Pasterz naszej diecezji przewodniczył Mszy św. na zakończenie 42. Pielgrzymki Apostolatu Maryjnego. Dwudniowe spotkanie było też czasem modlitwy o rozwój stowarzyszenia i za rodziny.
Apostolstwo świeckich zaangażowanych w stowarzyszeniu to modlitwa połączona z czynem - pomagają potrzebującym, zachęcają do miłości i zaufania Matce Bożej.
Na pielgrzymkę przybyły osoby, które nie tylko osobiście doznały szczególnych łask za przyczyną Cudownego Medalika, ale także na co dzień zaangażowane są w propagowanie noszenia medalika z wizerunkiem Maryi jako znaku wiary chrześcijańskiej i pobożności maryjnej. Ruch związany jest z objawieniami, jakie otrzymała św. Katarzyna Labouré. 27 listopada 1830 r. ukazała się jej Matka Boża, która poleciła zakonnicy rozpowszechnić medalik na całym świecie. Maryja obiecała wówczas, że kto go będzie z ufnością nosił, dostąpi wielu łask Bożych. W propagowanie Medalika zaangażowało się wielu świętych, wśród nich czciciel Niepokalanej, św. Maksymilian Maria Kolbe.
- Medalik jest znakiem miłości i opieki Maryi, miłości wymagającej i rodzącej konkretne czyny miłosierdzia - przypomniał ks. Jerzy Basaj, dyrektor krajowy Stowarzyszenia Cudownego Medalika Apostolatu Maryjnego. - Wszystko to, co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili powiedział Jezus i to jest miłość przejawiająca się zawsze w jakimś konkretnym geście, który zawsze zmierza do dobra drugiego człowieka i podnoszenia go w jego godności. Nie przybijania człowieka do ziemi, ale odkrywania w nim dobrego obrazu Boga i dawania mu nadziei - podkreślił ks. Basaj.
Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Piotrowski, ordynariusz diec. kieleckiej. Zachęcał do „wiernego i odważnego chodzenia odważnego drogami Ewangelii we wspólnocie Kościoła, życia łaska sakramentów świętych, autentycznego świadectwa wiary, troski o ludzi zaniedbanych duchowo, obojętnych religijnie, służby ubogim z ewangeliczną miłością”.
Wskazał na modlitwę różańcową, która „jak złota nić łączy wszystkich, bez wyjątku, w trosce o Kościół, tu i teraz”. - A dziś wyobraźnią naszej wiary, miłości i solidarności modlimy się przede wszystkim o pokój w ludzkich sercach, aby on zaowocował pokojem w sąsiedniej Ukrainie – powiedział bp Piotrowski.
Kaznodzieja zwrócił uwagę, że różaniec otwiera modlącemu się na nim niezmierzone horyzonty potrzeb życia Kościoła. - To właśnie różaniec niezawodnie kieruje nasze spojrzenie ku Chrystusowi, uczy pojednania i zgody, czyni nas także budowniczymi pokoju we współczesnym świecie – zaznaczył bp Piotrowski.
Maria z Drożkowa w diec. zielonogórsko-gorzowskiej apostołowanie Cudownym Medalikiem przejęła po śmierci swojej mamy, która była bardzo oddana temu dziełu. - Wiara czyni cuda. Przez noszenie medalika zyskałam wiele łask Bożych, które ułatwiły mi normalne życie - podkreśliła pani Maria. Wyjaśniła, że dla niej noszenie go wiąże się przede wszystkim z dobrym chrześcijańskim życiem. - Trzeba odznaczać się prawdomównością, na ludzi patrzeć jako swoich braci i siostry i swoim zachowaniem przyciągać ich do wiary - wyjaśniła.
Krzysztof to młody człowiek Chełmna w diec. toruńskiej. Dzięki formacji w apostolacie, jak zauważył, odkrywa i pogłębia swoją bliskość z Maryją: „cały czas czuję Jej opiekę”.
W Polsce w Apostolacie Maryjnym zaangażowanych jest ok. 3 tys. osób.
Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews
>> Homilia Biskupa Kieleckiego
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Błażeja, biskupa i męczennika (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Wspomn. dowolne św. Oskara, biskupa (biały).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
pasterzach – nr 73.
Msza o powołania
w parafii Ociesęki.
† Jan Głodo 1962
† Henryk Węgrzyn 2020
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl