Uznawana za pierwszą uczelnię politechniczną w kraju Szkoła Akademiczno-Górnicza w Kielcach świętowała 25 lutego 2016 r. Jubileusz 200-lecia istnienia.
Z tej okazji Mszy św. w kieleckiej Bazylice Katedralnej, z udziałem senatów, delegacji uczelni politechnicznych i technicznych z całej Polski, przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
Analizując w homilii związki między wiarą a rozumem, podkreślił, że rozum wzbogaca wiarę i jest środkiem, pozwalającym odkrywać prawdę, także tę o sobie, ale kieruje też człowieka ku Bogu. Droga do poznania samego siebie jest trudna i wymagająca, a rozum i wiara w tym pomagają. „Wiara, w której inteligencję ubogaca rozum, kieruje nas ku Bogu w Jezusie Chrystusie” – powiedział biskup kielecki. W tym kontekście kilkakrotnie odwołał się do encykliki „Fides et Ratio” Jana Pawła II.
Miejscem oficjalnej części uroczystości z udziałem m.in. ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina było Muzeum Narodowe w Kielcach. Odbyło się tam uroczyste posiedzenie senatów trzech uczelni technicznych: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach i Politechniki Warszawskiej.
Zdaniem historyków Szkołę Akademiczno-Górniczą w Kielcach można uznać za pierwszą polską politechnikę, która zapoczątkowała uczelnie techniczne. Bazą dla szkoły miały być zasoby ziemi świętokrzyskiej jako potencjał dla zbudowania centralnego ośrodka przemysłowego w Królestwie Polskim. Głównym inicjatorem uczelni był ks. Stanisław Staszic, który doskonale znał Kielecczyznę. Był w Warszawie jednym z dyrektorów wydziału przemysłu, członkiem komisji rządowej ds. wewnętrznych i przemysłu oraz działaczem społecznym, zafascynowanym wdrażaniem idei oświeceniowych i sprawami edukacji.
20 lutego 1816 roku, decyzją ówczesnego namiestnika Królestwa Polskiego Józefa Zajączka powołana została Główna Dyrekcja Górnicza w Kielcach. I to z nią miała być powiązana Szkoła Akademiczno-Górnicza. Była pierwszą polską uczelnią techniczną – pierwowzorem późniejszych politechnik. Dyrekcja rozpoczęła swoją działalność w czerwcu, a sama Akademia została uruchomiona w grudniu 1816 r.
Akademia działała do grudnia 1826 roku. Wykształciła kadrę inżynierów, którzy później w Królestwie Polskim zajmowali się przemysłem i kulturą techniczną. Wzorce, zastosowane w Kielcach, pochodziły m.in. z Europy Zachodniej, np. z Saksonii.
Uczelnia mieściła się w północnym skrzydle dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Obecnie w pomieszczeniach, w których 200 lat temu odbywały się zajęcia i działały laboratoria, znajduje się Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w Kielcach.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Zobacz: Galeria zdjęć
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl