To nie dzieła sztuki dają Maryi tak ważne miejsce w życiu Kościoła i wiernych, ale Jej miłość do Boga (…), Jej uległość sługi, gotowość, poprzez służebną postawę, zawsze do pełnienia woli Boga – mówił dzisiaj bp Jan Piotrowski podczas sumy odpustowej w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej, w parafii prowadzonej przez ojców karmelitów.
Na uroczystość przybyło co najmniej 2,5 tys. wiernych. Mszę św. polową przy ołtarzu w Ogrodzie Różańcowym wraz z biskupem kieleckim koncelebrowali m.in.: o. prowincjał Tadeusz Florek OCD, radni prowincjalni karmelitów, kustosz i proboszcz o. Piotr Linka OCD, dziekani, proboszczowie, wikariusze z sąsiednich parafii.
Były delegacje kilkunastu wiosek i parafii z wieńcami dożynkowymi, strażacy, koła gospodyń wiejskich i zespoły ludowe, Rycerze Kolumba z Chmielnika, a także starosta kielecki Michał Godowski, okoliczne delegacje samorządowców i rzesze pielgrzymów, od lat przybywających w to miejsce w święto Narodzenia NMP.
W homilii bp Jan Piotrowski analizując misję Maryi przypomniał m.in. nauczanie Pawła VI i dokument „Kult Maryi”, w którym papież przypomina genezę i znaczenie święta Narodzenia NMP.
Biskup podkreślił, że czciciele Maryi powinni nie tyle Ją podziwiać, ile przede wszystkim naśladować.
„W środek wielkiej tajemnicy wiary i wydarzeń zbawczych Bóg wprowadził Maryję, z której narodził się Jezus” – mówił bp Piotrowski. Zaapelował, aby wsłuchiwać się w Jej prośbę z Kany, aby czynić to, co mówi nam Jej Syn, i zauważył zarazem, że nasz ludzki świat niechętnie wsłuchuje się w te słowa, dlatego Maryja nieustannie zachęca do słuchania Jezusa – poprzez swoje objawienia, będące „orędziem Jezusa wypowiedzianym głosem Matki”. Zaapelował, abyśmy zawsze byli pilnymi uczniami w Jej szkole.
Bp Jan Piotrowski poświęcił także nowy ołtarz polowy, wkomponowany w cykl kaplic w Ogrodzie Różańcowym. Ołtarz zaprojektowali Janusz i Łukasz Wic. Jest on położony naprzeciw Domku Loretańskiego. Budowa ołtarza została sfinansowana z funduszy parafialnych. Prace przy jego budowie trwały rok.
Historia sanktuarium MB Loretańskiej ma swoje początki w XVII wieku, gdy figurę Matki Bożej z 1400 r. przeniesiono z dawnego kościoła farnego św. Stanisława (obecnie kaplica cmentarna) do drewnianej kaplicy Zwiastowania NMP, co odbyło się 15 sierpnia 1638 roku. W kaplicy umieszczono również maleńką statuetkę MB Niepokalanie Poczętej, wykopaną przez rolnika na gruncie plebańskim i powszechnie czczoną.
XVII wiek to ogromny napływ pielgrzymów, którzy tutaj odzyskiwali zdrowie. Marcin i Zofia Rokszyccy, kasztelanowie połanieccy, jako wotum za dar życia wybudowali w Piotrkowicach murowany, istniejący do dzisiaj kościół, którego budowę ukończono w 1652 r.
Na osi nawy dzisiejszego kościoła od strony zachodniej, wznosi się późnobarokowa ośmioboczna kaplica, a w niej Domek Loretański na wzór włoskiego Loreto. Kaplicę ufundowały okoliczne rody Krasińskich i Tarnowskich. We wnęce ściany zachodniej została umieszczona łaskami słynąca figura Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus z ok. 1400 r.
Największym wydarzeniem w historii piotrkowickiego sanktuarium była koronacja cudownej figury, której 7 września 1958 r. dokonał bp Czesław Kaczmarek, przy udziale abp. Eugeniusza Baziaka z Krakowa oraz siedmiu innych biskupów, w obecności ok. stu tysięcy pielgrzymów. Była to pierwsza koronacja w Polsce po II wojnie światowej.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl