W rocznicę Porozumień Sierpniowych Biskup Kielecki Jan Piotrowski odprawił uroczystą Mszę Świętą za Ojczyznę. W Eucharystii udział wzięli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz działacze Solidarności.
W homilii biskup mówił o konieczności ponownego zwrócenia się do Chrystusa. – Jeśli chcemy ocalić nasze człowieczeństwo, Polskę i świat, to nie można zrezygnować z prawdy, której źródłem jest Bóg, który objawia nam ją w Jezusie Chrystusie. Jeśli współczesny człowiek chce być w pełni człowiekiem, musi zwrócić się do Chrystusa, aby uzyskać od Niego odpowiedź na pytanie, co jest dobrem, a co złem. Jan Paweł II powtarzał, że bez Chrystusa nie można zrozumieć człowieka. To On jest nauczycielem, który na zawsze pozostaje w Kościele i w świecie – przypomniał.
Hierarcha wspominał też o historii ludzi „Solidarności”. – Byli tacy wasi koledzy i koleżanki, którzy nigdy o nic nie zabiegali dla siebie. W tym, co robili, byli autentycznymi świadkami prawdy, mężni i wierni. Nawet gdy przyszło cierpieć i oddać życie za Ojczyznę. Jak nauczał Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński „Przez sponiewieranie bowiem prawa miłości społecznej, przez wybujały indywidualizm w tylu dziedzinach życia, ludzie doszli wprost do absurdu tak, iż niemal stanęli na prochu samounicestwienia, wyniszczenia rodziny, więzi społecznej, narodowej i ogólnoludzkiej.”
- Nie można być ślepcem w odczytywaniu minionej historii i nie dostrzegać tych, którzy jak zły duch szkodzili i nadal szkodzą Solidarności i Polsce. Trzeba mieć odwagę i mówić im, jak Jezus złemu duchowi „Milcz!”. Jednak, aby tak komuś powiedzieć, samemu trzeba być u źródła Ducha i żyć prawdą. Nikt nie ma prawa robienia interesów na Solidarności. Jest ona wspólnym dziedzictwem Polski i Polaków – zakończył swoje rozważania hierarcha.
Pod koniec Eucharystii głos zabrał Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności. - Dziękujemy księdzu biskupowi za modlitwę w intencji ludzi pracy. Mówił o nich Jan Paweł II podczas ostatniej audiencji dla „Solidarności, zwracając się do nas, aby zawsze być z nimi. Dla Solidarności ważne jest to, abyśmy byli przekonani, że osoba ludzka jest obdarzona godnością, bo jesteśmy zbudowani na prawdziwych wartościach. Tak naprawdę cała walka sprowadza się do tego, kim jest człowiek – powiedział.
Msza św. była częścią obchodów 41 rocznicy Porozumień Sierpniowych, o których pisaliśmy tutaj.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl