Rozmowa z Biskupem Kieleckim Janem Piotrowskim, Przewodniczącym Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji.
W ostatnim czasie przebywał Ksiądz Biskup z wizytą duszpasterską w Kongo i Angoli. Jak wygląda praca naszych misjonarzy w tamtych krajach?
Będąc przewodniczącym Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji interesuję się pracą naszych misjonarzy, którzy są w ponad 190 krajach. Jest to ponad 1700 osób: księży, sióstr i braci zakonnych, świeckich kobiet i mężczyzn.
Tych kilka dni spędzonych w Republice Konga uświadamia mi, że Ewangelia nie jest do przeżywania sukcesów osobistych, liczbowych, statystyk, ale jest ciągłą prośbą o zasiew Słowa Bożego. Jestem bardzo zadowolony z tego pobytu, bo ten młody Kościół w Afryce ciągle rozwija się, choć jest poddany próbie wojny domowej i różnym niedostatkom.
Wyzwań nie brakuje, bo diecezje są ogromne, a nie ma wielu parafii, które mogłyby łatwiej obejmować te potrzeby wiernych. Na szczęście mają też powołania. Polscy misjonarze tworzą infrastrukturę: ośrodki zdrowia, przychodnie, przedszkola. Najlepsze przedszkole w Angoli prowadzi siostra Elżbieta, franciszkanka Misjonarka Maryi. Mogłem jeszcze odwiedzić siostry lekarki, które prowadzą przychodnię dla kobiet. W ciągu pięciu lat nie było tam zgonów noworodków. A śmiertelność na tym etapie życia w Afryce, jest bardzo duża.
W Afryce nie jest problemem stworzenie jakiejś infrastruktury, ale jej utrzymanie. Natomiast kościół w liturgii jest skromniejszy, jest cicho, nawet instrumenty muzyczne są łagodniej używane. Sporo osób jest na porannej mszy świętej, co wiąże się z rytmem pracy dnia i wyjściem na plantację. Oczywiście statystyki wszystkiego nie mówią, ale są owoce tej pracy. Powołań nie brakuje.
Jakie wnioski nasuwają się po tej wizycie u polskich misjonarzy w Afryce?
Trzeba umieć patrzeć w przyszłość, bo działalność misyjna to jest zasiew Bożego Słowa. Z tego, gdzie rodzi się wiara, akceptacja Ewangelii, rodzi się też nowy człowiek. Statystyki nie są tu najważniejsze, bo znane jest powiedzenie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, kiedy pytano ją o sukces w dziele ewangelizacji odpowiadała, że Ewangelia nie zna takiego słowa jak "sukces". Tam gdzie są ludzie, są też wyzwania. Wszędzie trzeba nawrócenia i budowania na fundamencie, jakim jest Jezus Chrystus.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl