Bp Jan Piotrowski otworzył wystawę w Muzeum Diecezjalnym

Biskup Kielecki Jan Piotrowski otworzył nową wystawę w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Ekspozycje można zwiedzać do 22 października br.

– Przyjście na świat Zbawiciela, to wydarzenie z chrześcijańskiego punktu widzenia fundamentalne. Natomiast z perspektywy historycznej widzimy, że był to przełom epokowy. Do dziś w wielu miejscach na świecie liczy się czas przed przyjściem i po przyjściu na świat Chrystusa. To są zdarzenia, których nie można marginalizować i trzeba wciąż o nich mówić – podkreśla biskup Jan Piotrowski.

Wystawa składa się z trzech części. W pierwszej sali można zobaczyć eksponaty pochodzące z okresu „roku zero”, w drugiej obrazy barokowe, a w trzeciej współczesne prace profesora Marka Saka.

– To podróż w czasie do narodzin Jezusa Chrystusa. Mamy bardzo różne eksponaty, pochodzące z różnych regionów świata m.in. Chin, Egiptu czy Cesarstwa Rzymskiego. W naszym muzeum znajdziecie także obrazy, a wśród nich wypożyczone ze Skalbmierza dzieło Jacoba Jordaensa pt. „Pokłon Trzech Mędrców”. Ciekawą propozycją są także prace łódzkiego malarza, który patrzy na początek w symboliczny sposób – zaznacza Kinga Reczka, z Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.

Kieleckie muzeum przygotowało ją we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Galerią „Prima Porta Antiquities" w Warszawie, Muzeum Regionalnym w Pińczowie, Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze, Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu, Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, Parafią św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu oraz prof. Markiem Sakiem z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

tekst za: emkielce.pl

>> Galeria zdjęć