Bp Jan Piotrowski: Podążajmy ścieżką świętego Józefa, który wciąż pozostaje wzorem do naśladowania

Świętokrzyska Solidarność po raz 18 pielgrzymowała do Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w dniu Odpustu parafialnego i Święta Solidarności Ludzi Pracy. Eucharystię w ich intencji odprawił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Dzień 1 Maja, jak mówi Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności ma zarówno wymiar społeczny, jak i religijny. - Solidarność od 1981 roku, również w Stanie Wojennym ten dzień traktuje podwójnie – jako Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Jest to pamiątka wydarzeń z Chicago w 1886 roku, nie z Rosji sowieckiej. To jednocześnie dzień poświęcony patronowi robotników, świętemu Józefowi Robotnikowi.

O tym, jak ważnym patronem jest święty Józef mówił ks. Jan Iłczyk, proboszcz parafii świętego Józefa Robotnika w Kielcach. - Święty Józef to patron rodziny, ludzi pracy i bezrobotnych. To patron młodych, przygotowujących się do małżeństwa. To patron wszystkich naszych potrzeb, również dobrej śmierci – przypomniał.

W homilii Biskup Kielecki Jan Piotrowski zauważył, że święty Józef najlepiej rozumie sprawy pracowników i robotników. - On należał do stanu robotniczego i doświadczył na sobie goryczy ubóstwa, wraz z powierzoną sobie świętą Rodziną, której był kochającym i gorliwym opiekunem. Pod jego pieczą znajdowało się Boże Dzieciątko, a gdy Herod wysłał swoich siepaczy, aby je zabił, wypełniał wiernie i sumiennie swoje obowiązki. Stał się wzorem dla tych, którzy na chleb muszą zarabiać pracą własnych rąk.

- Aby jednak zaistniał etos pracy, nie wystarczą tylko dobre prawa pracownicze i te, które zabezpieczą przywileje pracodawców. Przede wszystkim potrzebny jest dobry człowiek. Dlatego nie oceniając innych, sami podążajmy drogą Bożego Słowa, aby kształtować w sobie podobne przymioty, jakimi cieszył się święty Józef.

Po Mszy Świętej odbyła się procesja eucharystyczna wokół Sanktuarium, w czasie której wierni śpiewali litanię do świętego Józefa.

Tradycyjnie, przy kościele stanęły także odpustowe kramy i stragany.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć