Mszą św. w kieleckiej Katedrze zainaugurowano setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Eucharystii przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
Podczas procesji wejścia w murach katedralnych zabrzmiała „Bogurodzica”, jeden z najstarszych, nieoficjalnym hymnów naszego kraju.
W homilii Biskup Kielecki przypomniał burzliwe dzieje Polski i dokonania wybitnych Polaków, którzy przyczynili się do umacniania narodowej tożsamości. – „Kiedy w 966 r. wraz z Chrztem Mieszka I rodziła się piastowska Polska, a z czasem jego syn Bolesław został koronowany na króla Polski, zapowiadała się piękna przyszłość dla coraz mocniejszego i większego państwa. Biskupstwo poznańskie powstałe w X. wieku i kolejne powstałe w roku 1000 znaczyły polską ziemię. Pisały jej historię Bożym prawem i głoszeniem Ewangelii” – przypominał bp Jan Piotrowski.
– „Nadszedł jednak czas dziejowej niezgody, niesprawiedliwości społecznej, prywaty, zdrad i rozbiorów, a podjęte reformy w XVIII. wieku nie były już owocne. Popatrzcie, nie zawiodła matka ziemia, nie zawiodła przyroda, nie zawiodły dobra naturalne, ale zawiódł człowiek. Pełen pychy i zarozumiałości, któremu obca stała się pokora i duch pojednania, a nadzieja na lepsze jutro nie przekraczała już horyzontu ludzkich oczekiwań” – mówił o ciężkim okresie zaborów Biskup Kielecki.
– „Sto lat temu wszyscy byli ważni: ojcowie niepodległości i chłop dający żołnierzom worek ziemniaków, modlący się za powodzenie ojczyzny kapłan i żołnierz walczący na froncie, polska matka i ojciec, robotnik i nauczyciel. Wywalczona sto lat temu niepodległość nie była niczyją własnością, ale dobrem wszystkich Polaków. Dziś jest ona dziedzictwem wszystkich, bez wyjątku” – dodał Pasterz Kościoła Kieleckiego.
Na zakończenie Eucharystii wierni odśpiewali hymn „Boże, coś Polskę” i udali się przed Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, gdzie uroczyście wykonano Hymn Polski.
tekst za: em.kielce.pl
>> Galeria zdjęć
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl