W Środę Popielcową, 14 lutego 2018 r. Biskup Kielecki Jan Piotrowski przewodniczył w Bazylice Katedralnej Mszy św. z obrzędem posypania głów popiołem. Eucharystię koncelebrowali m.in. bp Andrzej Kaleta i ks. Dariusz Gącik - Wikariusz Generalny.
W wygłoszonej homilii bp Piotrowski mówił, że Środa Popielcowa jest zaproszeniem do refleksji nad sobą samym, jakością życia i czekającymi na nas wyzwaniami. – „To, co dobre w ludzkim życiu ma swoje źródło, z którego można obficie korzystać, ponieważ zasilane jest nieustannie łaską odkupieńczej miłości. Ona płynie z tajemnic paschalnych. (…) Niestety bywa i tak, że ludyczny festiwal naszego życia odciąga nas od źródła łaski a bliższe stają nam się światowe rynsztoki, łatwe targi ewangelicznymi wartościami i przysłowiowy handel wymienny korzystny jedynie na krótki czas. Dlatego dziś, nie tyle boimy się Boga, ile z miłością chcemy powrócić do Niego, bowiem On jest miłością, przebaczeniem, nadzieją i drogą do szczęścia” – mówił kielecki ordynariusz.
Bp Jan Piotrowski mówił, że posypanie głowy popiołem jest początkiem dobrowolnej współpracy z Bogiem. Obrzęd jest także wstępem do pokuty, postu, jałmużny i modlitwy podczas Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali. – „Kto tak przeżyje Wielki Post, ten na horyzoncie swojego życia duchowego zobaczy światło Chrystusa. Słuchanie Słowa Bożego i karmienie się Eucharystią sprawi, że serce znów będzie płonące wiarą, nadzieją i miłością” - nauczał bp Piotrowski.
Zwyczaj posypywania głowy popiołem, jako symbol pokuty czy żałoby, jest obecny w wielu kulturach. W Kościele Katolickim obowiązuje od czasów papieża Urbana II, którego pontyfikat trwał od 1088 do 1099 r. Dziś, ksiądz posypując wiernemu głowę popiołem wypowiada słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl