Bp Jan Piotrowski poświęcił obraz św. Karola Boromeusza w ŚCO

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii odbyło się w czwartek, 5 grudnia 2024 r. uroczyste przekazanie i poświęcenie kopii obrazu św. Karola Boromeusza, daru kieleckich historyków oraz pasjonatów dziejów Karczówki.

Wizerunek św. Karola Boromeusza, XVI-wiecznego mediolańskiego arcybiskupa miał nieść pomoc chorym podczas epidemii dżumy i ospy.

– Kiedy w 1622 roku wybuchła w Kielcach i okolicy epidemia, Biskup Krakowski Marcin Szyszkowski zwrócił się z prośbą o pomoc w jej zwalczaniu właśnie tego świętego. Prosił go o uratowanie ludzi z terenu objętego zarazą, a także górników oraz hutników. W naszym regionie największy piec do wytopu metali w tym czasie znajdował się w Białogonie. Dlatego Biskup Kielecki Jan Piotrowski zadecydował, by obraz znajdował się w tamtejszym drewnianym kościele – informuje dr Jerzy Michta, historyk, badacz dziejów Karczówki.

Jak podkreśla Biskup Kielecki Jan Piotrowski, dawniej nie było fotografii, obrazów, natomiast chęć na spotkanie ze świętymi zawsze była wśród wiernych.

– Teraz mamy przedstawienia w rzeźbach, w malowidłach, portretach i to co się dziś wydarzyło jest ciekawym znakiem, że wciąż w ludzkim sercu jest to pragnienie nadziei. W perspektywie chociażby roku  jubileuszowego Ojciec Święty pisze do nas, że w nadziei zostaliśmy zbawieni, nadzieja zawieźć nas nie może. Nadzieja chrześcijańska jest czymś więcej niż tylko racjonalnym optymizmem, to przenosi nas znacznie dalej – do wymiaru, który rozumowo nie jest do pojęcia. Święci prowadzą nas tą drogą, abyśmy zaufali Panu Bogu, dlatego obecność obrazu św. Karola Boromeusza nie jest tutaj przypadkowa – mówi duchowny.

Obraz został umieszczony obok zbioru zdjęć świętego Jana Pawła II, w korytarzu „papieskim” w placówce medycznej.

– Świętokrzyskie Centrum Onkologii to jest szczególne miejsce. Między niebem a ziemią, taka bardzo wąska granica i dlatego chciałem pokazać, że dla nas nie tylko są ważne sprawy jakości operacji. Ważne jest, że pacjent to psyche i physis. Leczenie samego ciała, bez duszy byłoby niepełne i ułomne – zauważa prof. Stanisław Góźdź, dyrektor placówki.

Akcję dofinansował zarząd urzędu marszałkowskiego.

–  Bardzo się cieszę, że środki z samorządu województwa świętokrzyskiego trafiają również na takie cele, które wspierają duchowo mieszkańców naszego regionu – dodaje Renata Janik, marszałek.

Święty Jan Paweł II, czyli Karol Wojtyła zawsze podkreślał, że Św. Karol Boromeusz jest jego patronem. Od teraz wspólnie chronią pacjentów świętokrzyskiej onkologii.

tekst za: emkielce.pl

>> Galeria zdjęć