W 160. rocznicę wybuchu Powstanie Styczniowego odsłonięto na Białogonie pomnik upamiętniający bohaterów stycznia 1863. Znak pamięci poświecił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
Uroczystości rozpoczęła Eucharystia w intencji bohaterów Powstania Styczniowego pod przewodnictwem Pasterza diecezji kieleckiej w kościele Przemienienia Pańskiego. Mszę św. koncelebrował także ks. major Krzysztof Ziobro, proboszcz Parafii Garnizonowej NMP Królowej Polski w Kielcach.
– Nasza polska ziemia, ozdobiona pięknem ziemi świętokrzyskiej to arena niezliczonych dziejowych wydarzeń walki o wolność i niepodległość, prawdę i sprawiedliwość, nadzieję oraz powodzenie. Przede wszystkim walkę o słuszne życiowe tego ludu i narodu – przypomniał bp Piotrowski.
Podkreślił również, że chrześcijanin to człowiek, który idzie za Bożym światłem prawdy. – Tylko prawda daje wolność, z nią wszystko jest autentyczne. Bez niej wszystko jest groteską karykaturą. Był taki czas, kiedy część naszych braci i sióstr rozkochała się w pogańskich, oświeceniowych uwodzicielach, co zakończyło się rozbiorami Polski. Mimo to byli wielcy patrioci w środku wielu warstw społecznych. Cenili sobie bardziej wolność i prawdę, bardziej niż swoje własne życie. Odważnie stawali do walki z wrogiem niszczącym wiarę i polską kulturę – dodał biskup.
Następnie przypomniał on słowa powstańczego apelu z 1863 roku. Jak zauważył Biskup Kielecki zawierały one zachętę do walki, ale również wybaczenia.
Oto ten fragment: „Do broni więc, Narodzie Polski, Litwy i Rusi, do broni! bo godzina wspólnego wyzwolenia już wybiła, stary miecz nasz wydobyty, święty sztandar Orła, Pogoni i Archanioła rozwinięty. A teraz odzywamy się do Ciebie Narodzie Moskiewski: tradycyjnym hasłem naszym jest wolność i braterstwo Ludów, dla tego też przebaczamy Ci nawet mord naszej Ojczyzny, nawet krew Pragi i Oszmiany, gwałty ulic Warszawy i tortury lochów Cytadeli”.
Na zakończenie Eucharystii dzieci z naszej scholiki złożyły życzenia Księdzu Biskupowi z okazji przypadającej niebawem 9 rocznicy święceń biskupich.
Po Eucharystii zgromadzeni wierni udali się na parking przy drewnianym kościele, gdzie stanął pomnik. Tam, biskup Jan Piotrowski poświęcił nowy znak pamięci. Więcej o uroczystościach przeczytasz: TUTAJ.
tekst za: emkielce.pl
>> Homilia Biskupa Kieleckiego
>> Relacja na stronie Radia Kielce
Foto: Sławomir Mazur
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl