Bp Jan Piotrowski poświęcił Środowiskowy Dom Samopomocy na Pietraszkach

W Domu św. Jana Pawła II na Pietraszkach w Białogonie otwarto Środowiskowy Dom Samopomocy. To ósma taka jednostka w stolicy województwa świętokrzyskiego. Poświęcił ją Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Na stworzenie tej przestrzeni diecezja kielecka przeznaczyła dwa piętra Domu św. Jana Pawła II w Pietraszkach. Ich wyremontowanie sfinansowano ze środków rządowych przekazanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach.

– Jest to dom przeznaczony dla osób z innymi problemami psychicznymi oraz znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Tacy ludzie mogą się do nas zgłaszać, kontakt znajduje się na naszej stronie oraz facebooku. Zapewniamy tutaj bezpłatny pobyt i jesteśmy w stanie dowieźć osoby na zajęcia. Mamy także w programie posiłek – opowiada ks. prof. Witold Janocha, dyrektor Domu św. Jana Pawła II.

Pierwsze zajęcia w ŚDS odbyły się na początku marca. Od tamtej pory, pracownicy placówki przywożą na nie codziennie ponad 20 podopiecznych.

– Ja akurat jestem chory na serce, miałem trzy zabiegi. Muszę przyznać, że trafiłem tu prawie dwa miesiące temu i czuję się tu wspaniale, to idealne miejsce. Jest tu przepięknie, mamy różnego rodzaju zajęcia, ale nade wszystko czyste powietrze. Myślę, że takich miejsc powinno być zdecydowanie więcej – mówi ze łzami w oczach podopieczny Ryszard Podstawka.

W ostatnich latach Biskup Kielecki przeznaczył budynek na pomoc osobom potrzebującym.

– Historia tego miejsca jest burzliwa i dzieliła losy naszej ojczyzny. Przed wojną było ono przeznaczone dla Katolickiego Uniwersytetu Ludowego. Budynek przekazałem na użytkowanie dla osób z niepełnosprawnością. Myślę, że teraz spełnia swoją misję i trzeba na to patrzeć, jako na realizację przykazania miłości Boga i bliźniego w codzienności życia – tłumaczy biskup Jan Piotrowski.

Koszt inwestycji wyniósł trzy miliony złotych.

tekst za: emkielce.pl

>> Galeria zdjęć