
Biskup Kielecki Jan Piotrowski poświęcił w 6 Niedzielę Wielkanocną kościół pw. Matki Bożej Łaskawej w Jędrzejowie. Uroczystość zgromadziła kapłanów, parafian i licznych gości. Bogata liturgia zwieńczyła starania mieszkańców o swoją świątynię.
Mszę św. koncelebrowali liczni prezbiterzy, a przewodniczył jej biskup Jan Piotrowski. Liturgia rozpoczęła się od poświęcenia ołtarza i ścian kościoła.
W homilii Pasterz naszej diecezji wspomniał o chrześcijańskiej tożsamości w kontekście misji, cywilizacyjnej roli Kościoła i zachęcił wiernych do autentycznego świadectwa wiary.
– Na to, co się dzieje w naszym świecie, tym bliskim i dalekim nie ma lekarstwa innego jak prawdziwa ewangeliczna miłość. Pan Jezus wszystkim daje szansę, kocha i po wielokroć przebacza, ponieważ swoje życie na krzyżu ofiarował za wszystkich, abyśmy mieli życie i mieli je w obfitości. Niech w tej Maryjnej świątyni, od dziś uroczyście oddanej na wyłączną chwałę Bogu, zawsze rozbrzmiewa Słowo Boże, które wszystkim niesie prawdę i nadzieję, uczy prawdziwej ewangelicznej miłości i zachowania Bożych przykazań – tłumaczył biskup Jan Piotrowski.
Po Liturgii Słowa odbył się obrzęd poświęcenie kościoła, który poprzedziła Litania do Wszystkich Świętych. Centralnym elementem konsekracji była modlitwa poświęcenia, którą odmówił Biskup Kielecki. Pasterz naszej diecezji namaścił także ołtarz krzyżmem świętym, a po nim kapłani namaścili krzyżmem również ściany świątyni. Później odbyło się specjalne okadzenie i oświetlenie kościoła. Na zakończenie odczytano dekret o poświęceniu świątyni, a wierni podziękował za tę uroczystość biskupowi Janowi Piotrowskiemu.
– Czekaliśmy wiele lat na ten moment. Warto podkreślić rolę mojego poprzednika – ks. Tadeusza Szlachty, który uczył tutaj religii i organizował ludzi do budowy. Najpierw ludzie gromadzili się w kaplicy „pod folią”, później zbudowano podziemia i następnie ten piękny kościół. To były trudne czasy. Wszystkie zakłady w Jędrzejowie upadły, ludzie zostali bez pracy, ale nie poddali się. Można się radować, że wspólnota wciąż się rozwija. Mamy grupy modlitewne, Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży i liczne wspólnoty. Codziennie modlimy się różańcem, Koronką do Bożego Miłosierdzia, są grupy Ojca Pio i Apostolat Maryjny. Ta świątynia jest żywym miejscem uwielbienia Pana Boga. Przygotowywaliśmy się do tej uroczystości przez peregrynację obrazu Cudownego Medalika i misje święte – podkreślał ks. Franciszek Piwowarczyk, proboszcz parafii.
Pierwsze Msze Święte zaczęto sprawować w tym miejscu w 1986 roku. Z kolei w 1991 roku Biskup Kielecki Stanisław Szymecki erygował nową parafię. Świątynie konsekrowano więc w roku dwóch jubileuszy.
tekst za: emkielce.pl
Wydział KatechetycznyWyższe Seminarium DuchoweWyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona WatykanuInstagram Ojca ŚwiętegoX Ojca ŚwiętegoEpiskopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
.
KONGREGACJA DZIEKANÓW:
nowy termin
19 października 2026 r., godz. 10.00
RADA KAPŁAŃSKA:
12 listopada 2026 r., godz. 14.30
RADA DUSZPASTERSKA:
9 listopada 2026 r., godz. 17.00
KONFERENCJE KATECHETÓW:
24 i 25 sierpnia 2026 r.
KONFERENCJE REJONOWE:
23, 24 i 25 listopada 2026 r.
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
I Nieszpory
z Urocz. Najśw. Serca Pana Jezusa.
Prefacja o świętych
Apostołach – nr 67-68.
Msza o powołania
w parafii Przesławice.
† Władysław Nawrot 1972
† Mieczysław Zaława 1990
† Julian Ciesek 2001
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl