Bp Jan Piotrowski: Prawdziwa pomoc rodzi się z miłości

Caritas musi nieść w sobie to, o czym mówił Pan Jezus w kazaniu na górze: „Błogosławieni miłosierni, bo oni miłosierdzia dostąpią” – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy św. z okazji 30-lecia Caritas Diecezji Kieleckiej. Mszę koncelebrowali biskupi pomocniczy naszej diecezji.

Na Eucharystii odprawionej w kieleckiej katedrze obecni byli przedstawiciele organizacji z wielu placówek prowadzonych przez Caritas. Wszystkich zebranych powitał ks. dyrektor Stanisław Słowik. W swojej homilii pasterz naszej diecezji przypomniał historię fundacji.

– Trzydzieści lat temu to wielkie dzieło miłosierdzia odradzało się po latach nieprzyjaznej polityki ludowego państwa polskiego wobec wyznaniowych dzieł charytatywnych. W myśl praktykowanej wtedy ideologii o nieludzkim, a przede wszystkim fałszywym obliczu nie mogło być biednych i potrzebujących, ludzi z marginesu i opuszczonych. Rzeczywistość była zgoła inna i wiemy, że świat podstawowych ludzkich potrzeb zawsze istniał i wciąż istnieje. Jest on w Polsce i w naszym mieście, jest w bogatych krajach, a szczególnie daje znać o sobie w krajach na drodze rozwoju. Ten problem dostrzeże każdy kto patrzy na świat i ludzi sercem i oczami Jezusa w myśl jego własnych słów: „Ubogich zawsze będziecie mieć u siebie” – zauważył biskup kielecki.

Biskup Jan Piotrowski zwrócił uwagę na właściwą formę pomocy osobom ubogim i potrzebującym. – Świat, a w nim wielu ludzi licytuje się o formy pomocy i nakłady na tę pomoc, o realizowanie projektów, chętnie pozują do zdjęć z ubogimi, aby zdobyć sobie właściwą pozycję. Jak słusznie zauważa papież Franciszek „niektórzy się cieszą, że są ubodzy, bo można się zrealizować”, a to nie jest ani ludzkie, ani chrześcijańskie. Właściwa postawa wobec potrzebujących rodzi się wyłącznie z prawdziwej miłości – podkreślił.

Pasterz diecezji kieleckiej przypomniał także na czym powinna opierać się działalność Caritas. – Musi ona nieść w sobie to, o czym mówił Pan Jezus w kazaniu na górze: „Błogosławieni miłosierni, bo oni miłosierdzia dostąpią”. Jakże jest to wielkie i zobowiązujące wyzwanie.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć

* * *

O CARITAS DIECEZJI KIELECKIEJ

Dnia 18 listopada 1989 r. ówczesny Biskup Kielecki Stanisław Szymecki reaktywował do życia diecezjalną Caritas. Jednak początki Caritas sięgają lat 30-tych XX w. Biskup Augustyn Łosiński łącząc rozmaite dzieła charytatywne w diecezji w 1931 r. powołał Związek Towarzystw Dobroczynności Caritas w Kielcach. W okresie międzywojennym, podczas okupacji i po wojnie prężnie rozwijały się dzieła miłosierdzia Caritas. W 1950 r. rząd komunistyczny Polski Ludowej wydaje dekret zabraniający dalszego prowadzenia działalności charytatywnej Kościoła Katolickiego w Polsce. Placówki stacjonarne (jak domy dziecka, zakłady opiekuńczo - lecznicze i domy dla starców) zostają przymusowo przejęte przez Zrzeszenie Katolików „Caritas", utworzone w tym celu przez reżim komunistyczny. Działalność pomocowa w środowisku (pomoc doraźna) przez długie lata była kontynuowana jedynie przez nieformalne zespoły charytatywne w parafiach.

Po przemianach ustrojowych 1989 r. zaczęła się odradzać Caritas Kościelna w Polsce. Diecezja Kielecka jako trzecia z kolei powołała na powrót do życia swoją Caritas. Poza siedzibą biura przy placu Najświętszej Maryi Panny w Kielcach nie udało się jednak odzyskać żadnych placówek ani mienia z dawnych lat. Trzeba było struktury Caritas w diecezji organizować od nowa. Pierwszym dziełem było utworzenie w styczniu 1990 r. stołówki charytatywnej dla osób biednych w Kielcach przy ul. Urzędniczej 7B, która po kilku latach wydawała ponad 600 obiadów dziennie. Równocześnie zaczęły powstawać nowe dzieła charytatywne takie jak: Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, apteki (zwłaszcza z lekami z darów), domy opieki, kolonie dla dzieci z rodzin ubogich, świetlice środowiskowe, zakłady opieki zdrowotnej, kolejne stołówki i wiele innych dzieł wynikających z potrzeb lokalnych społeczności. Na przestrzeni 30 lat działalności Caritas Kielecka dynamicznie się rozwija. Powstała sprawna sieć placówek pomocowych obejmujących wsparciem rozmaite grupy społeczne.

W 2019 r. w strukturze Caritas Diecezji Kieleckiej funkcjonuje 75 placówek o charakterze całorocznym oraz ok. 100 różnych projektów okresowych. Dzieła te realizuje ponad 1.000 pracowników oraz blisko 3.000 wolontariuszy dorosłych i młodzieży, głównie z Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas. Z pomocy Caritas Kieleckiej korzysta ok. 35 tysięcy osób rocznie, od wsparcia doraźnego w postaci posiłku, odzieży, zakupu leków, zapłaty za media, do stałej opieki w wyspecjalizowanych placówkach, takich jak hospicja, domy pomocy społecznej, schroniska itp.