W dniach 20-27 kwietnia 2022 r. Biskup Kielecki Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski, odbywa wizytę pasterską w Kazachstanie. Odwiedzi m.in. parafię Kokczetaw, gdzie posługuje ks. Wojciech Skorupa, pochodzący z naszej diecezji, z parafii Kije, który po raz drugi w 2021 r. został posłany do posługi misyjnej w Kazachstanie.
Parafia św. Antoniego znajduje się w wojewódzkim mieście Kokczetaw, liczącym około 150 tysięcy mieszkańców różnych narodowości i wyznań religijnych. Do stolicy Kazachstanu Nur Sułtan mamy 300 km, tam też znajduje się Kuria naszej archidiecezji. W naszej części Kazachstanu mieszka wielu Polaków, potomków przesiedleńców z Kresów, którzy trafiali tu od 1936 r. Przez wiele lat ich życie religijne ograniczane było do sfery prywatnej. Księża posługujący w Kazachstanie, w większości byli więźniowie łagrów sowieckich, starali się posługiwać w sposób tajny. Dopiero w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. pozwolono na legalną, lecz bardzo ograniczoną działalność pierwszych wspólnot katolickich na tym terenie. Na naszym terenie niebagatelne znaczenie miała posługa księdza Karola Kisielewskiego, kapłana z Metropolii Ryskiej, który trafił to w 1977 r. Posługiwał w parafii Tajinsza do swej śmierci 14 czerwca 1979 r. Od 1981 r. w tej parafii proboszczem został ks. Jan Paweł Lenga MIC., późniejszy biskup karagandyjski, który podjął także posługę duszpasterską w Kokczetawie. Do tutejszej wspólnoty katolickiej przyjeżdżali także o. Jan Wołek, o. Krzysztof Erdzik MIC., o. Krzysztof Kuryłowicz TChr. i o. Henryk Sroka MIC.
Wśród naszych parafian są także Niemcy, potomkowie kolonizatorów, którzy trafili na żyzne stepy Powołża i okolice Morza Czarnego po manifestach wydanych w 1762 i w 1763 r. przez carycę Katarzynę II, która zachęcała Europejczyków do imigrowania do Rosji i zasiedlania Powołża, z gwarancją zachowania własnego języka, wyznania i uznania tradycyjnych praw zwyczajowych. Na jej wezwanie odpowiedzieli przede wszystkim Niemcy. W roku 1941 duża część z nich została przesiedlona do Kazachstanu. Kiedyś stanowili oni trzon i większość katolickich wspólnot. W wyniku repatriacji większość z nich wyjechała jednak do swojej historycznej ojczyzny. Parafię św. Antoniego w Kokczetawie oficjalnie zarejestrowano 6 października 1992r.
W październiku 1994 r. parafia otrzymała swojego pierwszego stałego, rezydującego w parafii proboszcza, którym został ks. Zygmunt Kwieciński. Rozpoczęła się budowa kościoła. 20 maja 1995 r. biskup Jan Paweł Lenga poświęcił kamień węgielny. Kościół w Kokczetawie został poświęcony przez Biskupa Diecezji Kieleckiej Kazimierza Ryczana i Jana Pawła Lengę 15 czerwca 1997 r. W czerwcu 1999 r. po raz pierwszy w kościele rozległy się dźwięki 14-głosowych organów podarowanych przez kościół św. Stanisława Kostki w Poznaniu. 7 maja 2001 r. rozpoczęto budowę domu parafialnego. Prace budowlane zostały zakończone w październiku 2002 r. Poświęcenie domu miało miejsce 30 stycznia 2003 r.
W Kazachstanie, podobnie jak na terenie całego imperium sowieckiego posługa duchowna była bardzo ograniczana przez władze. Jako przestępstwo traktowane było nauczania zasad wiary dzieci i młodzieży. Rodzice niejednokrotnie byli karani za to, że ich dzieci uczestniczyły w nabożeństwach. Kapłani posługujący legalnie w nielicznych parafiach karani byli, gdy wśród ministrantów pojawiał się ktoś niepełnoletni. Aktywny udział w życiu religijnym był nie do pogodzenia z karierą zawodową.
W zasadzie tolerowano tylko modlitewne zebrania osób starszych w przeważającej mierze kobiet. Trudno dostępna była Biblia i jakakolwiek literatura religijna. Niemożliwe były legalne wyjazdy na pielgrzymki. Zabronione organizowanie wypoczynku i nauki religii. Bardzo starannie sprawdzano, kto przyjmował sakramenty święte. Nielegalne było nawet organizowanie chórów przy parafiach i jakakolwiek praca charytatywna wspólnot kościelnych.
Do dzisiaj zmagamy się ze skutkami prześladowania ludzi wierzących i staramy się przezwyciężyć przekonanie, że wiara jest zarezerwowana dla starszego pokolenia.
ks. Wojciech Skorupa
PROBOSZCZ PARAFII ŚW. ANTONIEGO W KOKCZETAWIE
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Msza o powołania
w parafii Kurzelów.
† Mieczysław Bialik 2008
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl