Pierwsza Niedziela Adwentu rozpoczyna nowy rok liturgiczny i duszpasterski, przeżywany pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”. Zainaugurował go podczas Mszy św. w kieleckiej Bazylice Katedralnej Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
W wygłoszonej homilii biskup mówił o adwencie, jako okresie, który przypomina o sensie przemijania. - Liturgia Słowa nasze myśli i oczekiwania kieruje na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Wiemy, że przemijanie czasu w ludzkim życiu jest różnie postrzegane: u jednych budzi ono lęk przed nadchodzącą starością, chorobami, samotnością i upokarzającymi ograniczeniami. Inni dzięki łasce Wiary, zadanej im na Chrzcie Świętym, zdają się ufnie powtarzać „Marana Tha” – „Przyjdź Panie Jezu”. Nasze spotkanie z Bogiem, który w Jezusie Chrystusie objawia nam swoje oblicze i otwiera swe serce, to dla chrześcijan nie tylko jakaś dobra informacja, ale ma to znaczenie sprawcze. To właśnie nadzieja może owocnie przemieniać nasze życie, abyśmy byli odkupieni przez nadzieję, którą nasze spotkanie z Bogiem wyraża.
Hierarcha podkreślił, że to czas, by na nowo zaufać Bogu. - Bez Bożego działania w nas, bez Bożej łaski, która istotnie zmienia ludzkie serce, człowiek pełen niepokoju szamocze się sam ze sobą, wciąż czegoś szuka i nie znajduje. Czy nie ma takich osób wśród nas? A może i my znajdujemy takie miejsce? Człowiek wchodzi w niegodziwe kompromisy ze światem, a te go uwodzą. Nie potrafi odczytywać znaków czasu. Dopóki będzie słuchał tylko świata i jego głosu, a nie uwierzy na nowo Jezusowi Chrystusowi, odkupicielowi człowieka, będzie zwodził samego siebie.
Kaznodzieja powiedział także o celu rozpoczętego okresu liturgicznego. - Oto przed nami adwentowy czas łaski, którego źródłem będzie przede wszystkim msza święta roratnia, a także rekolekcje adwentowe, a w nich możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, modlitwa osobista oraz czyny miłosierdzia – takie, które nie wymagają szczególnej reklamy i propagandy. Przysłowiowy kubek wody podany bliźniemu ma zasługującą wartość. To wszystko ma wyłącznie jeden cel – aby w kolejnym roku liturgicznym z nadzieją otworzyć nasze serca dla Jezusa Eucharystycznego, aby nie był on w nim jedynie przypadkowym gościem, ale mieszkańcem – zaznaczył.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl