Przyjęcie prawdy o Bożej Miłości i kształtowanie nią swojego życia wymaga przede wszystkim pokory – mówił podczas Mszy św. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Eucharystia została odprawiona w Bazylice Katedralnej.
W homilii Biskup Kielecki nawiązał do przeżywanego Święta Miłosierdzia Bożego. – To nie dla pięknego dzieła stworzenia, którym Bóg się sam zachwycał, ale dla człowieka posłał Swojego Syna – Jezusa Chrystusa. Święty Jan w trzecim rozdziale swojej Ewangelii zanotował: „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna Swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał Swojego Syna, aby świat potępił, ale po to, aby przez Niego świat został zbawiony”. Prawda o Bożej Miłości miłosiernej przebija się do naszego ludzkiego świata na różne sposoby – wyjaśniał bp Jan Piotrowski.
Pasterz naszej diecezji zwrócił także uwagę na kluczowe znaczenie pokory w życiu każdego chrześcijanina. – Przyjęcie prawdy o Bożej Miłości i kształtowanie nią swojego życia wymaga przede wszystkim pokory. Pokora jest bowiem tą cnotą i dodajmy – tym doskonałym narzędziem do poznania prawdy o Bogu, przyjęcia Jego łaski i Jego woli. To właśnie pokora pozwoliła Maryi i licznym świętym, a wśród nich św. siostrze Faustynie i św. Janowi Pawłowi II, z ufnością spoglądać w przyszłość. Powstrzymywała ich przed obnoszeniem się z tym czego dokonali. Ta cnota jest szczególnie bliska cnocie mądrości i roztropności. Uczy, że człowiek w życiu zawsze może upaść. Dlatego człowiek mądry, pokorny i roztropny bezmyślnie nie żąda nagrody przed dobiegnięciem do wyznaczonej sobie mety – tłumaczył bp Piotrowski i nawiązał do sytuacji we współczesnym świecie i w naszym kraju.
– Niestety, dziś z braku pokory człowiek wyzuty jest również z miłości Boga i bliźniego. Pełen jest zazdrości, a zapatrzony w sakiewkę własnych interesów różnej natury gardzi Bogiem i Jego miłosierdziem. Ostatnie dni dają nam tego arogancki przykład. Lansuje się narrację pełną ideologicznych frazesów na jej własny użytek, wznieca się niepokój związany z ochroną życia poczętego, domagając się prawa do aborcji. Jest to działanie nieludzkie, bezbożne i nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek kulturą polityczną i prawami człowieka. Ktoś napisał, że Polska jest Trzecią Rzeszą. Nie, nie wolno porównywać Polski do Trzeciej Rzeszy, ale stajemy się przez polityków krajem bezbożnym i nieludzkim – dodał biskup kielecki.
Święto Miłosierdzia Bożego zostało ustanowione przez św. Jana Pawła II w 2000 roku. Jego geneza wywodzi się z objawień, których doświadczyła św. siostra Faustyna Kowalska. Otrzymała ona od Jezusa polecenie namalowania obrazu, wprowadzenie specjalnej modlitwy – Koronki do Bożego Miłosierdzia i dnia, w którym w szczególny sposób czczone będzie Miłosierdzie Boże.
Druga Niedziela Wielkanocna w tradycji zwana jest również Niedzielą Białą, czyli „niedzielą po zdjęciu białych szat”. Nowo ochrzczeni podczas Wigilii Paschalnej pierwszy raz przychodzili bowiem do kościoła w zwykłym odzieniu i zajmowali miejsca wśród innych wiernych.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl