Betlejemskie Światło Pokoju harcerze w niedzielny wieczór, 16 grudnia 2018 r. uroczyście przekazali na ręce Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego w kościele św. Kazimierza w Bilczy. Polscy harcerze angażują się w akcję od 28 lat.
Biskup kielecki nazwał światło „Bożym darem”, który wytycza każdemu dobrą drogę. – „Niech ten Boży dar, który poniesiecie do domu, będzie nam przypominał, że kto idzie z Chrystusem i za Chrystusem, ten zawsze idzie bezpieczną drogą. Niech taką drogą będą adwentowe dni oczekiwania i same święta" – mówił bp Jan Piotrowski, odbierając światło od delegacji harcerzy. Składając życzenia świąteczne, wyraził nadzieję, że światło dotrze do wielu rodzin.
Podobne oczekiwanie wyraził podharcmistrz Marcin Jedliński z Hufca Kielce Miasto. Przypomniał, że ideą sztafety światła jest przekazanie go do jak największej liczby rodzin w Polsce. – „Od chyba 10 lat zawsze odbieram światełko z wnuczkami. Światło to symbol Chrystusa, życia, nadziei. Uczmy tego młode pokolenie" – powiedziała Janina Lis, która na uroczystość przyjechała do Bilczy specjalnie z Kielc.
Chorągiew Kielecka tradycyjnie włącza się w betlejemską sztafetę. Delegacja z Hufca Szczekocińsko–Włoszczowskiego odbierała światło z Linz (Austria) i dostarczyła je na uroczyste przekazanie do Bilczy.
Betlejemskie Światło Pokoju to płomień odebrany z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, który jest przekazywany w formie sztafety do kolejnych państw. W tym roku hasłem przewodnim akcji jest “Światło, które łączy”. Skauci wyrażają w ten sposób postawę dzielenia się, które nic nie kosztuje. „Podzielone” światło jest w stanie rozproszyć ciemności i wypełnić całe pomieszczenie nowym blaskiem bijącym już nie tylko od jednej, ale od wielu świec łącząc wszystkich ludzi bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie. Co roku Betlejemskie Światło Polakom wręczają harcerze ze Słowacji.
W tym samym czasie blisko 300 harcerzy z Chorągwi Kieleckiej bierze udział w Betlejemskim Zlocie, który tradycyjnie odbywa się z Zakopanem.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl