Bp Jan Piotrowski: Służyć życiu i prawdzie to powołanie dla ojców i matek

Eucharystia odkrywa nam całe misterium, całą tajemnicę Chrystusa. Ma moc, aby łączyć ludzi w jedno i tworzyć wspólnotę. A dokonuje się to mocą Ducha Świętego, który jest w naszych sercach – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy św. odprawionej podczas spotkania opłatkowego Doradców Życia Rodzinnego diecezji kieleckiej.

Spotkanie odbyło się w sobotę 15 stycznia w kieleckim Domu Księży Emerytów. - Cieszymy się, że ta tradycja spotkań bożonarodzeniowych trwa. Bardzo potrzebujemy ich, by integrować nasze serca, umacniać się wiarą i dzielić się doświadczeniami z naszej pracy – powiedział na początku spotkania ks. Artur Skrzypek, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin w diecezji kieleckiej.

Biskup w swojej homilii wskazywał na wielkie znaczenie Eucharystii w życiu chrześcijanina. - Nie ma świętości bez Eucharystii. Wszyscy święci, błogosławieni, misjonarze, założyciele zgromadzeń, a także święci innych stanów zawsze byli blisko Eucharystii. Ona pomogła im pokonywać niedoskonałości i to wszystko, co stwarzało ograniczenia w małżeństwach, rodzinach i ruchach apostolskich. To wszystko dlatego, że bliskość z Bogiem, który objawia się w Jezusie Chrystusie daje siłę, by sprostać powołaniu, jakim Bóg nas obdarzył i jakie przyjęliśmy w osobistej wolności – podkreślił.

Pasterz podkreślił, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety. - Tylko w osobach mężczyzny i kobiety jest zdolność do zrodzenia człowieka, jednocześnie jest drogą, poprzez którą rozwija się historia zbawienia. Właśnie przez te relacje w małżeństwie pojawia się katecheza, która jest odzwierciedleniem relacji naświętszych i najbardziej trwałych, jakie są w Trójcy Świętej. Służyć życiu i prawdzie to wielkie powołanie i wyzwanie dla ojców i matek, którzy potrzebują świadomości, co rzeczywiście oznacza być ojcem i matką, a w konsekwencji rodzicami swoich dzieci. Oczywista jest też pomoc Łaski Bożej i życie według wymogów Ewangelii, a także pomoc Wspólnoty Kościoła, a więc dobrego poradnictwa rodzinnego w różnych aspektach. Ono pewnie też potrzebuje ewolucji i udoskonalenia – może dotąd jeszcze na coś nie zwróciliśmy uwagi.

Po Mszy Świętej odbyło się spotkanie opłatkowe w sali konferencyjnej Domu Księży Emerytów.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego