W Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach odbyło się spotkanie misjonarzy i rodzin misjonarzy diecezji kieleckiej, na które zaprosił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
– „Stało się już tradycją, że spotykamy się z misjonarzami na początku maja. Spotkanie, wspólnota to coś, co jest bardzo pięknym odbiciem i wyrazem wspólnoty Kościoła. W myśl tego co mówił wielki misjonarz naszych czasów, św. Jan Paweł II wiara umacnia się, gdy jest przekazywana. Nie ma osób bardziej bliskich misjonarzom, niż rodzice, dlatego dla odnowy naszej wiary to spotkanie jest niezwykle ważne. Papież Franciszek podkreśla, że powołanie chrześcijańskie musi być dynamiczne, nie wolno stać w oknie i czekać na to co się wydarzy. To powołanie realizują osoby pracujące na misjach” – powiedział bp Jan Piotrowski, który sam przez wiele lat był misjonarzem.
Na spotkaniu obecni byli misjonarze z wielu regionów świata. Jeden z nich, ks. Piotr Pochopień pracuje w Brazylii. Jak zaznacza, służba na misjach to nie tylko ewangelizacja, ale również ciężka praca fizyczna. – „Zajmuję się zarówno pracą duszpasterską, ale także remontem i budową. Moja parafia to ponad pięć tysięcy mieszkańców, więc nawet sama spowiedź to zajęcie wymagające sporej ilości czasu, ale w ten sposób można przygotować ludzi do życia i przybliżyć do Pana Boga” – mówi ks. Pochopień.
Z kolei ks. Leszek Dziwosz, były misjonarz z Kongo wspomina pracę na misjach z wielkim sentymentem i przypomina jak narodziło się w nim powołanie do głoszenia Chrystusa w najdalszych zakątkach świata. – „Pracowałem na placówce położonej w środku buszu. Misje to docieranie z wiarą do ludzi, którzy są nieochrzczeni i nie znają Boga, a zarazem ekstremalne warunki życia. Już w czasach seminaryjnych powołanie misyjne we mnie dojrzewało i tak po trzech latach pracy jako wikary, zdecydowałem, że będę misjonarzem” – mówi ks. Dziwosz – obecnie proboszcz parafii bł. ks. Józefa Pawłowskiego z Grona 108 Męczenników II wojny światowej we Włoszczowie.
Duchowni z naszej diecezji posługują na misjach w wielu krajach świata. Ewangelizacją misyjną zajmuje się ponadto 29 osób spoza stanu duchownego.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl