Bp Jan Piotrowski sprawował Mszę Krzyżma w Katedrze lwowskiej

W Wielki Wtorek, 26 marca 2024 r. – na zaproszenie Księdza Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego – Biskup Kielecki Jan Piotrowski przewodniczył Mszy Świętej Krzyżma w Bazylice Archikatedralnej Obrządku Łacińskiego we Lwowie.

Biskupowi Kieleckiemu towarzyszyli: ks. Łukasz Zygmunt – Wikariusz Biskupi ds. Duszpasterstwa oraz ks. dr Mariusz Rak, sekretarz księdza biskupa, którzy przybyli na Ukrainę z kolejnym transportem pomocy humanitarnej.

Przed Mszą św. odbyło się czuwanie modlitewne i adoracja. Eucharystię, która rozpoczęła się o godz. 10.00, wspólnie z Biskupem Kieleckim sprawowali abp Mieczysław Mokrzycki wraz z biskupami współpracownikami Edwardem Kawą i Leonem Małym oraz wielu kapłanów przybyłych z archidiecezji lwowskiej.

Celebracja Mszy Krzyżma jest szczególnym świadectwem jedności Kościoła, ukazuje pełnię władzy kapłańskiej biskupa i jedność z nim wszystkich prezbiterów. Podczas Mszy św. księża odnowili przyrzeczenia złożone podczas święceń kapłańskich.

– Zwyczajowo Msza Krzyżma jest sprawowana w Wielki Czwartek, ale z różnych względów może być także odprawiana w innym dniu – zauważył na początku Mszy św. bp Piotrowski.

W czasie Eucharystii Biskup Kielecki poświęcił olej chorych, olej katechumenów i Krzyżmo (olej, który będzie używany przez cały rok podczas sakramentów chrztu, bierzmowania i kapłaństwa), które po Mszy św. księża wzięli do swoich parafii.

– Sytuacja Kościoła katolickiego na Ukrainie nadal nie jest łatwa. Lata prześladowań oraz inne uwarunkowania sprawiły, że wiele kościołów i wspólnot wymaga pomocy i wsparcia. Wojna jeszcze bardziej osłabia relacje międzyludzkie. Księdzu Arcybiskupowi Mieczysławowi Mokrzyckiemu bardzo zależy na odnowie Kościoła i dobrych relacjach między ludźmi różnych wyznań – mówił ks. Łukasz Zygmunt.

Abp Mieczysław Mokrzycki podziękował bp. Janowi Piotrowskiemu za wszelkie wsparcie, jakiego w tym trudnym czasie trwającej wojny, udziela Diecezja Kielecka i sam biskup Jan.

Przypomnijmy, że wiele transportów pomocy humanitarnej dotarło na Ukrainę właśnie z naszej diecezji kieleckiej. Metropolita lwowski wyraził wdzięczność Caritas Diecezji Kieleckiej i Bankowi Żywnowności. – Podziękowania są kierowane także w stronę ks. Sylwestra Robaka, dyrektora Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, za zorganizowanie transportu żywności - dodaje ks. Łukasz Zygmunt.

xmhas