„Św. Józef – Oblubieniec NMP jako powiernik tajemnicy ukrytej przed wiekami w Bogu, która na jego oczach zaczyna się urzeczywistniać, wraz z Maryją był świadkiem nadejścia na świat Jezusa” – mówił 19 marca 2017 r. w Kielcach bp Jan Piotrowski w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny. Biskup kielecki przewodniczył Mszy św. z okazji przypadającego jutro odpustu w tej największej parafii w diecezji.
W homilii biskup zauważył, że miesiąc marzec jest związany z Józefem, który „staje dzisiaj na naszej wielkopostnej drodze pokuty i nawrócenia”, przypomniał, w jakich okolicznościach imię Józef pojawia się w historii biblijnej.
„Józef to świadek czasu Jezusa, to świadek pokłonu pasterzy, to świadek pokłonu mędrców, ale też organizator pospiesznej ucieczki do Egiptu przed krwawym i próżnym królem Herodem” – przypominał bp Piotrowski. Zaznaczył, że Józef był wierny swemu powołaniu, a w „niczym nie mniejsze i mniej ważne dla Boga jest nasze życie i powołanie, niż życie i powołanie Józefa” (…). Aby to zrozumieć należy wejść we właściwą relację z Bogiem (…). On chce nas błogosławić (…), nie traci nas z oczu mimo naszych porażek (…), zabiega o nasze szczęście doczesne i wieczne za cenę ofiary Jezusa Chrystusa” – podkreślał biskup kielecki.
Zauważył także, że „wiara i zaufanie są absolutnie bezpiecznym torem rozwoju życia duchowego każdego chrześcijanina” , w sytuacjach „niestałości relacji osobowych, braku wierności w różnych przejawach życia, tymczasowości, prowizoriach – znamionach ludzkiej pychy i liczenia tylko na własne siły”. Przypomniał, że „przymierze, które Pan Bóg zawarł z nami w konsekracji chrzcielnej jest jedyne i niepowtarzalne”. Mówiąc o św. Józefie, zwrócił uwagę na rozterki, które musiał on przeżywać w sytuacji brzemienności Maryi; dopiero „odkrywanie Bożego planu zbawienia daje mu wewnętrzny spokój i odkrywa sens tego, co się wydarzyło.” „Historia Józefa jest poniekąd naszą historią życia i wiary, tajemnicy i ojcostwa i małżeństwa” – mówił bp Jan Piotrowski, zachęcając zarazem ojców i rodziny do wzorowania się na św. Józefie, szczególnie teraz, w „dobie ideologizacji życia społecznego, agresywnej ideologii gender, która okalecza człowieka z jego podobieństwa do Boga”.
Biskup dziękując parom małżeńskim diecezji, które tworzą prawdziwy Kościół domowy życzył zebranym wiernym, aby „św. Józef, oblubieniec NMP, wszystkim rodzinom w ich trudach, opuszczeniu i samotności wypraszał potrzebne łaski”.
Parafia św. Józefa Robotnika była erygowana w 1958 r. przez bp. Czesława Kaczmarka, wydzielona z parafii katedralnej i św. Wojciecha.
Władze nie wydały zezwolenia na budowę kościoła, dlatego w 1958 r. staraniem ks. Tadeusza Cabańskiego wzniesiono tymczasową kaplicę. Zezwolenie na budowę kościoła parafia otrzymała w 1973 r. Budowniczym kościoła był ks. proboszcz Jan Kudelski. Dwukondygnacyjną świątynię reprezentującą współczesną architekturę sakralną zaprojektowali: Władysław Pieńkowski, Marian Szymanowski, Kinga Pieńkowska-Osińska. W 1983 r. zaczęto odprawiać Msze św. w tzw. górnym kościele. Po ponad dwudziestu latach budowy kościół konsekrował 19 listopada 1995 r. abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.
29 grudnia 2013 r. bp Kazimierz Ryczan podniósł parafię do godności sanktuarium diecezjalnego św. Józefa Opiekuna Rodziny. Jest to największa parafia w diecezji kieleckiej, licząca ponad 20 tys. osób. Jest to także doroczne miejsce spotkań i modlitwy NSZZ „Solidarność”.
1 maja 2014 r. został ukoronowany obraz Najświętszej Rodziny z Nazaretu.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl